Lawenda w doniczce. Dodaj ten składnik do ziemi, a będzie pięknie rosła

Lawenda to wyjątkowo intensywnie pachnąca roślina, którą coraz częściej można spotkać nie tylko w przydomowych ogórdkach, ale także w doniczkach na domowych parapetach. Jak sprawić, aby zawsze była bujna i dobrze rosła? Wystarczy jeden składnik!

Lawenda jest rośliną szczególnie cenioną ze względu na szerokie zastosowanie. Przede wszystkim pięknie się prezentuje, zarówno w uprawie ogrodowej jak i w pojemnikach. Jej piękny aromat odstrasza komary, ale też mole, dlatego z lawendy wykonuje się specjalne torebki do umieszczenia w szafie. Uprawa lawendy nie jest skomplikowana, jednak aby osiągnąć spektakularne efekty, warto znać parę tricków, które sprawią, że będzie ona pięknie się rozwijać. 

Lawenda w doniczce. Wybierz odpowiednią odmianę

W zależności od tego, w jakich warunkach mamy zamiar uprawiać lawendę, konieczne jest odpowiednie dobranie odmiany tej rośliny. Choć lawenda na pierwszy rzut oka wydaje się wszędzie taka sama, to tak naprawdę istnieje aż 41 jej gatunków, z których każdy ma nieco inne preferencje jeśli chodzi o pielęgnację. Do uprawy w pojemnikach najlepiej sprawdzą się:

  • lawenda wąskolistna, czyli najczęściej spotykany gatunek w Polsce; jej cechą charakterystyczną jest bardzo intensywny zapach; kwitnie raz: od lipca do sierpnia, a jej kwiaty mają barwę od fioletowej przez niebieską aż po różową.
  • lawenda spika - ma bardzo ostry zapach, a przy tym jest wysoce odporna na mróz
  • lawenda francuska - tę odmianę cechuje dwukrotne kwitnienie: od maja do czerwca oraz jesienią; wyróżnia się dużymi kwiatami o barwie fioletowej, niebieskiej, a także białej. 
Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Sprawdzone sposoby na bujną lawendę. Dodaj ten składnik do ziemi

Aby nasza lawenda doskonale rozwijała się w doniczce, potrzebuje ona odpowiednio dużego pojemnika. Jest to niezbędne, gdyż tworzy ona dość rozległy system korzeniowy. Konieczny jest także odpowiedni drenaż, aby w przypadku nadmiaru wody była ona w stanie swobodnie odpływać. Lawenda nie toleruje przelania - roślina powinna być podlewana z umiarem, dopiero kiedy jej ziemia przeschnie.

Sekretem bujnego wzrostu jest dodatek wapnia do podłoża, w którym sadzimy lawendę. Roślina potrzebuje tego pierwiastka, a jego znakomitym źródłem są skorupki jaj. Dlatego podczas sadzenia warto dodać do ziemi pokruszone skorupki, a z pewnością roślina odwdzięczy nam się pięknym kwitnieniem. 

Przycinanie kluczem do bujniejszego wzrostu

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie cięcie pobudza większość roślin do bujniejszego wzrostu. Nie inaczej jest w przypadku lawendy. Roślina wymaga dwukrotnego cięcia pięlęgnacyjnego - pierwsze wykonujemy wiosną i ma ono na celu przede wszystkim usunięcie zdrewniałych, uschniętych pędów, a także skrócenie całej rośliny, dzięki czemu ładniej się ona zagęści. Z kolei po przekwitnięciu usuwamy kwiatostany, aby pomóc lawendzie szybciej się zregenerować (w przypadku lawendy francuskiej umożliwi to ponowne zakwitnięcie jesienią). 

Zobacz też: Jakie rośliny podlewać drożdżami? Dzięki temu nawozowi będą bujne i zdrowe

Więcej o: