Jak zwiększyć emeryturę? Dodatki dla seniorów. Uwaga, nie każdy skorzysta

Po osiągnięciu wieku emerytalnego pracownicy zaczynają otrzymywać wypracowaną przez lata emeryturę. Jednak często jest ona dość niska. Jak zatem podnieść kwotę otrzymywanego świadczenia? Pewne grupy seniorów mogą ubiegać się o dodatki, które w znaczący sposób wpłyną na ich stan posiadania.

W Polsce wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Jest to moment, w którym aktywny zawodowo pracownik ma prawo do przejścia na emeryturę i pobierania stałego świadczenia, którego wysokość jest uzależniona od wielu czynników. Niestety trzeba powiedzieć sobie jasno, że w obliczu stale rosnących kosztów utrzymania większość emerytów zmuszona jest poszukiwać dodatkowych źródeł dochodów. Wielu z nich nie wie o tym, że mogą ubiegać się o podwyższenie emerytury, a także o różnego rodzaju dodatki. Kogo to dotyczy?

Ponowne przeliczenie emerytury, czyli szansa na zyskanie dodatkowych pieniędzy

Jednym ze sposobów na podniesienie wysokości świadczenia emerytalnego jest wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Warto go złożyć wówczas, gdy senior nabył prawo do emerytury na nowych zasadach (w okresie kwiecień 2022-marzec 2023) i urodził się po 31 grudnia 1948 roku. Wniosek do ZUS-u o ponowne przeliczenie mogą złożyć także osoby urodzone po wspomnianej dacie, które pracowały i odkładały składki już po przyznaniu emerytury (również nabyły uprawnienia emerytalne w okresie 04.2022 - 03.2023 roku). W zależności od indywidualnej sytuacji wysokość emerytury może zmienić się nawet o ok. 100 złotych.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Dodatki do emerytury po 75. roku życia. Kto może się o nie ubiegać?

Dla osób, które ukończyły 75. rok życia, istnieją jeszcze inne sposoby na uzyskanie dodatkowych pieniędzy do emerytury. Chodzi tu o program 500+ dla seniora, który skierowany jest do osób starszych, które: 

  • są niepełnosprawne,
  • są niezdolne do samodzielnej egzystencji, 
  • pobierają zasiłek pielęgnacyjny.

Świadczenie ratownicze, czyli dodatkowe 200 złotych do emerytury

Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest wprowadzone niedawno świadczenie ratownicze, które przysługuje emerytom, którzy pełnili rolę strażaków lub ratowników górskich. Udokumentowanie służby uprawnia seniorów do pobierania dożywotnio dodatku w wysokości 200 złotych (dodatek podlega rewaloryzacji). 

Pamiętać należy także o możliwości podwyższenia emerytury dzięki programowi Mama 4+. Świadczenie przysługuje głównie kobietom (choć w niektórych przypadkach także ojcom), które zrezygnowały z kariery zawodowej na rzecz wychowania dzieci - co najmniej czwórki.

Zobacz też: 14. emerytura. Ile wynosi? Kiedy wypłata? Będą zmiany w czternastce

Więcej o: