Dlaczego ogórki kiszone są puste w środku? Jak temu zapobiec?

Ogórki kiszone to jeden z najchętniej robionych przetworów w większości domów. Coraz częściej jednak zdarza się, że sięgając po słoik tych kwaśnych przekąsek, okazuje się, że ogórki są puste w środku. Dlaczego tak się dzieje? Czy można tego uniknąć?

Ogórki kiszone to obowiązkowy element w domowej spiżarni. Właściwie przygotowane po otwarciu są idealnie twarde i chrupiące. Dlaczego w takim razie zdarza się, że sięgając po nie, zamiast wgryźć się w smakowity miąższ, napotykamy na pustkę i sam sok? Sprawdź co zrobić, aby twoje ogórki kiszone nigdy więcej nie były puste w środku. 

Ogórki kiszone - ile soli na litr wody? Proporcje są oczywisteIdealne ogórki kiszone? Poznajcie przepis z Gospodarstwa Rolnego Sznajder. Zajada się nimi sam Robert Makłowicz

Zwróć uwagę, jaka to odmiana

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z przygotowywaniem weków i przetworów powinny przede wszystkim sięgnąć po garść informacji na temat cech charakterystycznych poszczególnych odmian ogórków. Zresztą metodę tę stosujemy przy każdego rodzaju przetworach. Jest to ważne, gdyż w zależności od odmiany różne warzywa i owoce w inny sposób zachowują się podczas kiszenia czy innych procesów, którym są poddawane. Idealne kiszone ogórki otrzymamy, stawiając na odmianę:

  • Śremski,
  • Borus,
  • Octous.

Należy też zwyczajnie sprawdzić źródło, z jakiego pochodzą warzywa i ich kondycję. Do kiszenia najlepiej nadają się ogórki młode, nieprzerośnięte. Ciemna i twarda skórka też nie będzie pożądana - może być dowodem na to, że ogórki były intensywnie nawożone, a to odbije się na ich smaku. Skórka powinna być jasna i jak najbardziej "kolczasta" - wówczas mamy większą szansę na chrupiące ogórki. 

Zobacz wideo Sposób na ogórki małosolne z torebki foliowej

Przygotowanie do kiszenia też ma znaczenie!

To, w jaki sposób zabieramy się do kiszenia ogórków także ma znaczenie jeśli chodzi o ich smak, a także to czy będą puste w środku. O tym, że ogórki należy umyć, nikomu nie trzeba mówić, ale należy je także namoczyć na minimum dwie godziny. Pamiętać należy przy tym, aby nie odcinać ich końcówek. Do wody warto dodać odrobinę soli, aby warzywa zachowały swoją elastyczność. 

Kolejnym krokiem jest odpowiednie ułożenie ogórków w słoikach. Wysterylizowane słoiki powinny zostać ciasno napełnione ogórkami - warzywa nie powinny swobodnie przemieszczać się w słoiku, bo zwiększa to szansę, że będą puste w środku. 

Ogórki kiszone siostry Anastazji: sprawdzony przepis oparty na tradycji. Ważne są proporcje soli i wody oraz temperatura solanki. Zdjęcie ilustracyjneOgórki kiszone siostry Anastazji: sprawdzony przepis oparty na tradycji

Do tak przygotowanych ogórków dodajemy oczywiście czosnek, koper, chrzan, a także inne dodatki w zależności od upodobania i zalewamy je solanką, przy której przygotowywaniu warto zachować odpowiednie proporcje - to zapewni właściwy przebieg procesu kiszenia. Ważne jest także to, aby przygotowane ogórki przez pewien czas pozostały w miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 22°C. Dopiero po tygodniu wynosimy je do chłodniejszej i ciemnej spiżarni. 

Zobacz też: Ogórki z przyprawą gyros: zamknij lato do słoików na zimę. Przepis na doskonały dodatek do obiadów

Więcej o: