Podwójna emerytura co miesiąc? To możliwe! Sprawdź, czy należysz do grupy, której przysługuje podwójne świadczenie

Podwójna emerytura w naszym kraju nie jest częstym zjawiskiem. Jednak istnieje grupa seniorów, którzy po złożeniu odpowiedniego wniosku mogą uzyskać dożywotnie świadczenie w postaci drugiej emerytury co miesiąc. Komu ono przysługuje? Co zrobić, aby je otrzymać?

W obliczu rosnących kosztów utrzymania wiele osób poszukuje dodatkowych źródeł dochodu. Osoby w wieku produkcyjnym podejmują najczęściej dodatkową pracę. W nieco gorszej sytuacji są emeryci, którzy ze względu na stan zdrowia często nie mogą pozwolić sobie na obciążające organizm zajęcia. Okazuje się jednak, że pewna grupa seniorów może znacząco zwiększyć swój miesięczny budżet - otrzymując drugą emeryturę co miesiąc, dożywotnio. Nie dotyczy to jednak wszystkich. 

200 złotych do emerytury To pewne! Senior może zyskać nawet 200 zł do emerytury dożywotnio

Komu przysługuje druga emerytura?

Uprawnionych do pobierania podwójnego świadczenia emerytalnego jest stosunkowo niewielu. Niemniej jednak warto wiedzieć, komu przysługuje takie prawo. 

  • Rolnicy

Prawo do dwóch świadczeń mają osoby ubezpieczone, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r., które w okresie aktywności zawodowej podlegały jednocześnie ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS i powszechnemu systemowi emerytalnemu w ZUS. Mają one więc prawo pobierania jednocześnie świadczeń z obu systemów. Istotne jest jednak to, że aby przysługiwała im dodatkowa emerytura, składki rolnicze musiały być opłacane przez minimum 25 lat.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia
  • Pracownicy służb mundurowych

Osoby pracujące w służbach mundurowych również mogą ubiegać się o dodatkową emeryturę. W takim wypadku jedno świadczenie emerytalne pochodzi z ZUS-u, zaś drugie wypłaca ZER MSWiA. W tym wypadku dwa świadczenia wypłacane są z powodu braku możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Warto przy tym wiedzieć, że w 2021 roku sąd podjął decyzje, że funkcjonariusze, którzy założyli mundur od 2 stycznia 1999 r., zgodnie z art. 95 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS mają prawo mają prawo do dwóch świadczeń, jeśli po zakończeniu służby podejmą się pracy w cywilu. Ci, którzy rozpoczęli służbę wcześniej, nie mają tego prawa.

dodatek do emerytury po 65 roku życia Oficjalnie: ZUS udostępnił prognozy emerytur. Kwoty mogą rozczarować

  • Pracujący poza granicami kraju

O dwie emerytury może ubiegać się także pracownik, który w ciągu swojego życia zawodowego legalnie pracował w Polsce, a następnie również za granicą. Świadczenia wypłacane są wówczas wtedy, gdy senior spełnia odpowiednie warunki do wypłaty emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także te w kraju, w którym pracował.

Zobacz też: Ostatnia szansa na 2080 zł z ZUS. Dziś upływa termin na złożenie wniosku

Więcej o: