Wniosek o dodatek węglowy - do kiedy trzeba złożyć? Gdzie znaleźć druk? [PORADNIK]

Dodatek węglowy będzie przysługiwał nie tylko gospodarstwom domowym, które są ogrzewane węglem kamiennym, ale też pelletem czy LPG. Wyjaśniamy do kiedy możesz złożyć wniosek o dodatek węglowy oraz co musi się w nim znaleźć.
Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

11 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym, który wyniesie trzy tysiące złotych. "Dodatek przysługiwał będzie gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego" - czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

16 sierpnia Rada Ministrów przyjęła rozszerzenie, zgodnie z którym dodatek węglowy będzie przysługiwał także dla osób, które ogrzewają domy pelletem czy LPG.

Mateusz Morawiecki Dopłaty nie tylko do węgla i rekompensaty. Rząd przyjął założenia ustawy

Dodatek węglowy - do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Zgodnie z ustawą, dodatek węglowy przysługuje każdemu gospodarstwu, bez względu na dochody - jednak aby go otrzymać, należy wpisać się lub zgłosić źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. O dodatek mogą się starać również osoby, które zakupiły już węgiel. Wniosek w sprawie dodatku węglowego będzie można składać do 30 listopada 2022 roku.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Jarosław Kaczyński w Sejmie PiS wie, że pompuje inflację. W instrukcjach dla posłów każe jednak smagać opozycję

Dodatek węglowy - gdzie otrzymać wniosek i co powinno się w nim zaleźć?

Wniosek o dodatek węglowy będzie można znaleźć na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz w urzędach gmin. We wniosku musi się znaleźć:

  • Informacja do kogo kierujemy wniosek (tu należy podać wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w którym mieszkamy).
  • Dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania).
  • W przypadku, gdy w skład gospodarstwa domowego wchodzą inne osoby, to należy podać także ich dane osobowe. 
  • W formularzu należy zaznaczyć główne źródło ogrzewania węglowego (np. koza, piec kaflowy, kocioł na paliwo stałe, a także pellet czy LPG). "Pamiętajmy - wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku" - podkreśla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
  • Na końcu należy złożyć oświadczenie, że podane dane są prawdziwe. 

Na wypłatę dodatku węglowego gmina będzie miała 30 dni od złożenia wniosku. 

Kopalnia odkrywkowa i elektrownia w Rogowcu, Kleszczów, 04.09.2021 r. Zimą to farelki mogą doprowadzić do blackoutu? W rządzie już się obawiają

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: