Błyszczące panele w zaledwie kilka minut? Te produkty sprawią, że twoja podłoga będzie lśnić czystością

Chcesz aby twoja podłoga była nieskazitelna, a jednocześnie martwi cię stosowanie dużej ilości chemicznych detergentów? Oto kilka sposobów na stworzenie domowych środków czystości, dzięki którym twoje podłogi będą idealnie czyste i bez smug!

Domowe specyfiki, które sprawią, że panele będą idealnie czyste!

Większość z nas przywykła do tego, aby sięgać po sklepową chemię domową, która sprawia, że sprzątanie jest znacznie łatwiejsze. Jeśli chodzi o podłogi, to mamy wiele produktów do pielęgnacji, z których każdy przeznaczony jest do innego rodzaju nawierzchni. W wielu domach przeważającą część podłóg pokrywają panele, których utrzymanie w czystości jest tylko z pozoru łatwe. Bardzo wiele osób skarży się na to, że mimo stosowania produktów przeznaczonych do paneli podłogowych, widoczne są na nich nieestetyczne smugi. Jak sobie z tym poradzić? Otóż warto sięgnąć po domowe środki. 

Zastosowanie soli (zdjęcie ilustracyjne) Zazwyczaj dodajesz sól do potraw, tym razem rozsyp przy drzwiach

W naszych domach znajduje się mnóstwo produktów, które mają podwójne zastosowanie. Większość z nich kojarzy nam się głównie z kuchnią i gotowaniem, tymczasem można je z powodzeniem wykorzystać np. podczas porządków. Do mycia podłóg szczególnie polecane jest stosowanie takich substancji jak:

  • płyn do naczyń,
  • ocet spożywczy,
  • soda oczyszczona.

Odpowiednio dobrane proporcje wyżej wymienionych środków pozwalają osiągnąć znakomite efekty jeśli chodzi o usuwanie plam, zabrudzeń, także tych znajdujących się na panelach. 

Zobacz wideo Nie wiesz, jak pozbyć się osadu z wazonu? Mamy na to dwa skuteczne myki

Jak dbać o panele podłogowe?

Najlepszym sposobem na zadbane panele podłogowe jest regularne ich sprzątanie. Można do tego wykorzystać popularne ostatnio roboty sprzątające, które posiadają także funkcję mopowania lub zwykły odkurzacz. Jeśli jednak zdarzy nam się nieco odpuścić sprzątanie, wówczas musimy włożyć nieco więcej wysiłku w doprowadzenie podłogi do oczekiwanego stanu. 

Najpierw najlepiej skorzystać z miękkiej szczotki, z pomocą której usuniemy największe okruchy. Następnie warto sięgnąć po odkurzacz z końcówką dostosowaną do paneli (w ten sposób unikniemy zarysowań), aby usunąć kłębiący się na podłodze kurz. Na końcu zaś należy zmyć podłogę ciepłą wodą ze środkiem czyszczącym, co pozwoli nam pozbyć się ewentualnych plam i sprawić, że będzie ona czysta i błyszcząca. W tym celu można zastosować m.in.:

  • mieszankę ciepłej wody z płynem do naczyń, która to doskonale poradzi sobie z tłustymi plamami,
  • mieszankę ciepłej wody z octem (łyżka octu na dwa litry wody), która doskonale odświeży i zdezynfekuje podłogę,
  • mieszankę ciepłej wody z sodą oczyszczoną (litr wody i pół szklanki sody) - przeznaczona do zadań specjalnych, czyli szczególnie uporczywych zabrudzeń. Warto pamiętać, że soda jest dość mocnym preparatem, którego nie można stosować na delikatnych powierzchniach, które mogą ulec uszkodzeniu pod jej wpływem. 

Złe nawyki w kuchni. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów i zadbaj o odpowiednią czystość Złe nawyki w kuchni. Sprawdź, czy nie popełniasz tych popularnych błędów

O czym jeszcze warto pamiętać podczas mycia paneli? Aby uniknąć smug, warto przetrzeć je suchą szmatką po umyciu - daje to gwarancję, że na powierzchni nie pozostaną widoczne pod światłem zacieki. 

Zobacz też: Jak pozbyć się kurzu z domu? Dzięki tej banalnej metodzie dłużej będzie czysto

Więcej o: