Świadczenie emerytalne, które otrzymują seniorzy, uzależnione jest od wielu czynników. Niewielu z nich wie, że istnieją sposoby na podniesienie kwoty otrzymywanego świadczenia. Dotyczy to szczególnie zasłużonych seniorów, którzy swoją pracą przyczyniali się do dbania o bezpieczeństwo lokalnej społeczności i nie tylko.
O dodatkach typu 13. czy 14. emerytura wiedzą praktycznie wszyscy seniorzy, ponieważ bardzo dużo mówi się o tym w mediach. Istnieją jednak dodatki, o których informacje nie są tak rozpowszechnione. A szkoda, gdyż chodzi o niemałą kwotę 200 złotych przyznawaną dożywotnio w ramach świadczenia ratowniczego. Kto może się o nie ubiegać? Dodatkowe pieniądze mogą otrzymać:
Wnioskujący, który złoży wniosek do 30 września 2022 może liczyć na wyrównanie od 1 stycznia 2022 roku.
Aby uzyskać świadczenie ratownicze, konieczne jest spełnienie kilku warunków, a także złożenie wniosku do odpowiedniego organu, którym tym razem wyjątkowo nie jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Warunki niezbędne do uzyskania dodatku to:
Wniosek o przyznanie świadczenia należy składać u miejskiego lub powiatowego komendanta Straży Pożarnej.
Celem uzyskania świadczenia ratowniczego seniorzy oprócz wniosku muszą przedstawić także dodatkowe dokumenty poświadczające ich działalność. Są nimi oświadczenia trzech świadków, potwierdzające udział wnioskującego w akcjach ratowniczych (jeden z nich musi być osobą, która pełniła funkcję publiczną lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej). Z wnioskiem oraz oświadczeniami należy udać się do urzędu gminy celem potwierdzenia wiarygodności oświadczeń, a następnie do powiatowego lub miejskiego komendanta Staży Pożarnej, który decyduje o przyznaniu dodatku.
W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć, że w charakterze świadka nie może występować osoba, która:
Zobacz też: Dodatek do emerytury po 65. roku życia to nawet 1300 zł. Przysługuje tylko w tych przypadkach