Waloryzacja emerytur 2023. Ekonomiści: Może być nawet dwa razy wyższa

Waloryzacja emerytur w 2023 roku może być nawet dwa razy wyższa od tegorocznej - informuje "Super Express" i podaje przykładowe wyliczenia. Już jakiś czas temu o "dwucyfrowej" waloryzacji świadczenia mówił także wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Co roku 1 marca emerytury i renty ulegają waloryzacji. O wzroście świadczeń emerytalno-rentowych decyduje wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych (ogółem lub dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów), a także realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia. I tak wiosną 2022 r. kwoty emerytur i rent zostały podwyższone o 7 proc.

Inflacja rośnie, na zakupy trzeba wydawać coraz więcej.Inflacja najwyższa od ćwierć wieku i ma wciąż rosnąć. Polacy tną wydatki

Ekonomiści prognozują: Waloryzacja emerytur i rent w 2023 r. może wynieść 13,7 proc.

Wiele wskazuje na to, że przyszłoroczna waloryzacja może być i dwa razy wyższa. Ekonomiści z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych przewidują, że w całym 2022 r. średni poziom inflacji może wynieść 13,7 proc. Czynnik ten istotnie wpłynie na wysokość świadczeń - w przeciwieństwie do realnego wskaźnika wynagrodzeń, który według wskazań IPiAG ma wynieść -0,6 proc.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Z czego rezygnujemy w dobie inflacji? "Jesteśmy przerażeni" [SONDA]

Jeśli te rokowania się sprawdzą, renty i emerytury w marcu 2023 r. wzrosną również o 13,7 proc. Jak wyliczył "Super Express", emerytura minimalna w wysokości 1217,98 zł zwiększyłaby się do 1384,84 zł (to o 166,86 zł więcej), zaś przeciętna emerytura w kwocie 2410 zł mogłaby wzrosnąć do 2740,17 zł (czyli o 330,17 zł). Ostateczną odpowiedź poznamy w lutym, gdy Główny Urząd Statystyczny poda wskaźniki ekonomiczne za miniony rok, na podstawie których Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ustali wskaźnik waloryzacji świadczeń z ZUS.

Emerytury 2023. Wiceminister rodziny: Zapowiada się rekordowa waloryzacja

Podobnie prognozy przedstawił wiceszef MRiPS Stanisław Szwed. - [Waloryzacja - red.] zapowiada się rekordowo, bo niestety mamy też wysoką inflację - mówił w TVP Info na początku lipca. - Myślę, że jednak to będzie dwucyfrowa waloryzacja. Oczywiście my prognozujemy w tej chwili. Ta prognoza jest średnioroczna, ale patrząc jednak dzisiaj, na wskaźniki inflacji trzeba założyć, że przyszłoroczna też może być dwucyfrowa - podkreślił wiceminister, cytowany przez "Fakt". Dodał, że w przyszłym roku budżet przeznaczony na wsparcie emerytów musi być większy niż obecnie.

Długi weekend. PKP Intercity uruchomi dodatkowe pociągi na popularnych trasach (zdjęcie ilustracyjne)Długi weekend. PKP Intercity uruchomi dodatkowe pociągi

"Fakt" - na podstawie prognozy średniorocznej inflacji NBP (12 proc.) - wyliczył, na jakie podwyżki mogą liczyć emeryci. Niektórzy mieliby dostawać o 450 zł więcej. A oto przykładowe wyliczenia emerytury po waloryzacji:

  • Osoby, które otrzymują obecnie 910,00 zł netto, zyskają po waloryzacji 109,20 zł netto,
  • Osoby, które otrzymują obecnie 1365,00 zł netto, zyskają po waloryzacji 171,80 zł netto,
  • Osoby, które otrzymują obecnie 1820,00 zł netto, zyskają po waloryzacji 218,40 zł netto,
  • Osoby, które otrzymują obecnie 2512,00 zł netto, zyskają po waloryzacji 265,44 zł netto,
  • Osoby, które otrzymują obecnie 3385,00 zł netto, zyskają po waloryzacji 454,20 zł netto.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: