Czy za 15 sierpnia należy się dodatkowy dzień wolny od pracy?

Od piątku do poniedziałku trwa długi sierpniowy weekend. W poniedziałek 15 sierpnia przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To dzień ustawowo wolny od pracy. Czy za ten dzień przysługuje dzień ustawowo wolny od pracy?

Święto Najświętszej Maryi Panny przypada w tym roku w poniedziałek. W związku z tym nadchodzący weekend będzie trwał aż trzy dni. Czy przypadające w poniedziałek święto obniży wymiar czasu pracy i umożliwi pracownikom odebranie dodatkowego dnia wolnego?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Czy otrzymamy dodatkowy dzień wolny za poniedziałek 15 sierpnia?

Według art. 130 § 2 Kodeksu Pracy dodatkowy dzień wolny przysługuje pracownikom wyłącznie wtedy, gdy święto wypada w sobotę. W związku z tym, za dzień 15 sierpnia, który w tym roku wypada w poniedziałek, pracownicy nie otrzymają dodatkowego wolnego dnia. Oznacza to, że w sierpniu są 22 dni pracujące. Co przekłada się na 176 godzin pracy. Kolejna okazja do dłuższego weekendu będzie dopiero na przełomie października i listopada - dokładnie w dniach od 29 października do 1 listopada (święto Wszystkich Świętych). Jeśli pracownik weźmie dzień wolny 31 października, wówczas przysługują mu cztery dni wolne od pracy.

Kalendarz (zdjęcie ilustracyjne)Dni wolne od pracy w 2022 roku. Jak korzystnie zaplanować urlop?

Kiedy przypadają kolejne dni wolne od pracy?

W tym roku przypada jeszcze kilka świąt, które zapewniają nam ustawowy dzień wolny od pracy. Są to kolejno:

  • 11 listopada (piątek) - Święto Niepodległości,
  • 25 grudnia (niedziela) - Boże Narodzenie (dzień pierwszy),
  • 26 grudnia (poniedziałek) - Boże Narodzenie (dzień drugi).

Pamiętajmy, że jeśli święto wypada w niedzielę, to również nie przysługuje dodatkowy wolny dzień. Dotyczy to jedynie soboty. Taka okazja zdarzy się najszybciej w przyszłym roku. Dokładnie 11 listopada 2023 roku święto przypada w sobotę. Będzie to więc okazja do wykorzystania dodatkowego wolnego dnia w pracy.

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne)Emerytura dla urodzonych po 1948. O wypłatę świadczenia będzie łatwiej

Więcej o: