Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Skuteczne domowe sposoby. Nie wydasz ani grosza

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Niestety nie jest to łatwe zadanie, ale jak się okazuje istnieje wiele sprawdzonych metod, których użycie może pomóc pozbyć się niechcianego lokatora z naszego ogrodu.

Jak usunąć kreta z ogrodu? 

Kret potrafi zniszczyć nawet najbardziej zadbany ogród. Ogrodnicy, którzy mają za sobą niełatwą walkę z kretem, mogą potwierdzić, że jest to ostatni lokator, którego chcielibyśmy mieć w naszym ogrodzie. W tym miejscu warto powiedzieć, że zwierzęta te nie są typowymi szkodnikami, które żerują na roślinach. Szkodliwość ich działalności opiera się przede wszystkim na ryciu tuneli, które uszkadzają system korzeniowy roślin, prowadząc do ich powolnego obumierania. Ponadto kretowiska nie można uznać za "element dekoracyjny ogrodu". A takich kret potrafi w ciągu doby uformować nawet 30! Dlatego jeśli podejrzewasz, że w twoim ogrodzie zagościł kret, musisz natychmiast przedsięwziąć wszelkie środki, aby go z niego usunąć, gdyż w innym razie może on dokonać sporych zniszczeń w krótkim czasie. 

Trik ze śrubokrętem pomoże zadbać o twój ogród (zdj. ilustracyjne)Wbij śrubokręt w trawnik. Ten trik to hit! Pomoże zadbać o twój ogród

Jak zabrać się do pozbywania kreta z ogrodu? Oczywiście najszybszym sposobem jest odwiedzenie sklepu ogrodniczego, gdzie znajdziemy nie tylko odpowiednie środki do zwalczania szkodników, ale także możemy uzyskać fachową poradę jak się zabrać do takiej operacji. 

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Istnieje także szereg domowych sposobów na pozbycie się kreta, które można zastosować dość szybko, a i efekty są bardzo zadowalające. Przede wszystkim są to metody wykorzystujące wyczulony węch kretów. Wiele osób potwierdza, że skutecznie jest w stanie odstraszyć go:

  • pozostawienie w wydrążonym tunelu ludzkich włosów lub zwierzęcej sierści - kiedy kret wyczuje zapach człowieka lub np. psa, szybko odstąpi od dalszego drążenia pod ziemią,
  • posiadanie w ogrodzie aromatycznych roślin, takich jak bazylia, aksamitki czy czarny bez.

Sposób na ślimaki w ogrodzieSposób na ślimaki w ogrodzie. Poznaj skuteczne triki ogrodników

Najlepszy sposób na pozbycie się kreta? Nie dopuść, by pojawił się w ogrodzie!

Niestety często zdarza się, że wysiedlenie kreta jest procesem długotrwałym i wymagającym dużego zaangażowania. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc takie działanie, aby zapobiec jego pojawieniu się w ogrodzie. Ale czy istnieją metody zapobiegające pojawianiu się szkodników? Oczywiście! Nie oznacza to jednak, że nie będzie wymagało to od nas wysiłku.

Podstawą w zabezpieczaniu się przed kretami jest dbanie o to, aby podłoże było odpowiednio zdrenowane. Kret, by swobodnie drążyć tunele, potrzebuje ziemi wilgotnej, dlatego zadbanie o odpowiedni odpływ wody może znacząco zmniejszyć ryzyko jego pojawienia się. Skuteczne może okazać się także walcowanie trawnika, które przyczynia się do utwardzenia i zagęszczenia podłoża. Nie można też zapomnieć o jesiennych porządkach w ogrodzie - kiedy na trawniku zostawimy stosy niezagrabionych liści, istnieje ryzyko, że zatrzymana w ten sposób w glebie wilgoć przyciągnie różnego rodzaju szkodniki. 

Zobacz też: Jak usunąć gniazdo os w bezpieczny sposób? Pozbądź się owadów na dobre dzięki tym domowym sposobom

Więcej o: