Oprysk z drożdży na róże to znany ogrodniczy trick, który warto stosować jeśli nasze okazy zostały zaatakowane przez grzyby, ale nie tylko. Podstawową zaletą naturalnych oprysków jest bowiem to, że można je w określonych sytuacjach stosować także profilaktycznie, zapewniając tym samym swoim roślinom zdrowy wzrost.
Róża jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych, ale też najbardziej dekoracyjnych roślin, jakie można znaleźć w naszych ogrodach przydomowych, na działkach rekreacyjnych etc. Mnogość odmian sprawia, że róże kwitną w różnych terminach, posiadają nieco odmienne kształty, kolory, zapachy. Niemniej jednak bez względu na odmianę są one wszystkie podatne na choroby grzybowe, które nie zawsze są konsekwencją niewłaściwej pielęgnacji. Oczywiście w takiej sytuacji najłatwiejszą drogą jest sięgnięcie po specyfik chemiczny przystosowany do roślin. Jednak jak wiadomo stosowanie chemii w ogrodzie, nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego też zawsze warto znać sprawdzone metody ogrodników, które sprawdzą się w takiej sytuacji. Sposobów na walkę z grzybem (i nie tylko!) jest wiele i warto po nie sięgać!
Pasjonaci ogrodnictwa, a także osoby zajmujące się ogrodami zawodowo, coraz częściej rezygnują ze stosowania gotowych środków ochrony roślin dostępnych w sklepach ogrodniczych. Jest to podyktowane coraz większą świadomością i chęcią powrotu do naturalnych metod pielęgnacji, które są równie skuteczne, a jednocześnie zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowia ludzi.
Jeśli zastanawiasz się jak przygotować oprysk z drożdży, który pomoże poprawić kondycję twoich róż, to zapamiętaj, że jest to niezwykle prosta mikstura. Wystarczy zaopatrzyć się w kostkę świeżych drożdży, które znajdziesz w każdym sklepie spożywczym oraz pół litra mleka. Drożdże kruszymy i rozpuszczamy w mleku, a następnie całość wlewamy do 10 l ciepłej wody. Wszystko razem dokładnie mieszamy i umieszczamy w opryskiwaczu. Jeśli chcemy, aby preparat dłużej utrzymywał się na roślinach, wówczas warto do całości dodać odrobinę szarego mydła - wystarczy odkroić niewielki kawałek kostki.
Naturalne opryski mają to do siebie, że znacznie trudniej jest je przedawkować. W sytuacji, gdy stosujemy preparaty chemiczne, należy zawsze ściśle przestrzegać proporcji i zasad stosowania, gdyż w innym razie możemy pogorszyć stan rośliny. Jeśli chodzi o naturalne mikstury, są one zdecydowanie bardziej przyjazne roślinom i nawet gdy nieco przesadzimy z ilością oprysku, istnieje niewielkie ryzyko tego, że zaszkodzimy naszym okazom. Niemniej jednak zawsze warto przestrzegać wytycznych dotyczących stosowania, zwłaszcza jeśli przeciwdziałamy chorobie grzybowej. Oprysk z drożdży na różę stosujemy raz w tygodniu, przez całe lato aż do połowy sierpnia, bez względu na to czy działamy profilaktycznie, czy nasza roślina zmaga się z chorobą.
Zobacz też: Kiedy przycinać tuje? To ostatni moment, żeby zadbać o rośliny przed zimą