Jak hodować hortensje i zmienić kolor kwiatów? Okazuje się, że to bardzo proste [PORADNIK]

Hortensje są wyjątkowo popularne, ponieważ są to rośliny, które mają piękne, duże kwiaty i dobrze prezentują się w ogrodzie. W prosty sposób można zadbać o to, by kwiaty utrzymywały się aż do jesieni. Należy jednak pamiętać, kiedy je zasadzić i w jaki sposób o nie zadbać.

Hortensje to rośliny które nie mają wielu wymagań. Często pojawiają się w ogrodach i kwitną aż do końca lata. W ich pielęgnacji ważny jest odpowiedni termin zasadzenia oraz miejsce w ogrodzie. Dzięki spełnieniu kilku warunków hortensje będą przez długi czas wypełniać przestrzeń wokół nas.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy pszczoły zostaną zastąpione przez roboty?

Kiedy możemy sadzić hortensje?

Hortensje bardzo dobrze rosną w półcienistych miejscach. Nadmiar słońca może spalić liście, a roślina szybko obumrze. Najlepsze jest więc miejsce w którym przez pewien czas jest osłonięte przez budynek lub inne rośliny. Należy też pamiętać, aby przesadzić hortensje do ziemi od razu po zakupie.

Możemy to zrobić od wiosny aż do listopada. Najlepszym terminem jest jednak wczesna jesień, pamiętajmy, że te rośliny nie lubią przymrozków. Hortensje powinny mieć wystarczająco dużo czasu, aby się ukorzenić. Krzewy należy też odpowiednio zabezpieczyć przed zimą, by uniknąć przemarznięcia korzeni.

Kilka zasad hodowli hortensji. Co wpływa na kolor kwiatów?

Hortensje będą dobrze rosły, jeśli przed zasadzeniem namoczymy bryłę korzeniową w zwykłej wodzie. Po umieszczeniu rośliny w ziemi należy ją obficie polać wodą. Należy ją też podlewać obficie, jeśli są sadzone wiosną. Najlepiej robić to zawsze rano. Pamiętajmy, że ta roślina najlepiej rośnie w kwaśnej ziemi. W przypadku odmiany ogrodowej odczyn ziemi ma wpływ na kolor kwiatów.

W kwaśnym podłożu hortensja będzie miała niebieskie kwiaty, a w wapiennym różowe. Jeśli chcemy mieć wpływ na PH podłoża, możemy to zrobić domowym sposobem. Wystarczy użyć fusów po kawie, które odpowiednio zakwaszą ziemię. Skorupki z jajek dodadzą jej z kolei wapnia. Roślinę warto również regularnie przycinać.

Więcej o: