Rekrutacja na studia na rok akademicki 2022/23 rozpoczęła się już w marcu. W ponad 350 uczelniach w Polsce przyszli studenci mogą zapisywać się na wybrane kierunki poprzez specjalne platformy cyfrowe. Do kiedy można się zapisać na studia?
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Osoby świeżo po maturze - ale także te, które chcą ponownie wkroczyć na ścieżkę edukacji w październiku 2022 roku, zapisują się na studia. Na polskich uczelniach trwa rekrutacja. Wnioski o przyjęcie na studia składa się elektronicznie - trzeba założyć specjalne konto, na platformie wybranej uczelni, uzupełnić najważniejsze dane oraz wgrać zdjęcie. Konieczna jest także opłata rekrutacyjna.
W Polsce nie ma jednej obowiązującej we wszystkich uczelniach i na wszystkich kierunkach daty zakończenia rekrutacji. W wielu przypadkach obowiązuje kilka tur rekrutacji, uruchamianych w zależności od zainteresowania danym kierunkiem studiów.
W większości uczelni, zwłaszcza w przypadku studiów stacjonarnych, pierwsza tura rekrutacji już się zakończyła. Np. na Uniwersytecie Warszawskim zgłoszenia przyjmowane były do 5 lipca, tak samo na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Nieco dłużej na przyszłych studentów czekała Politechnika Warszawska - do 6 lipca, oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - do 11 lipca.
Co można zrobić, jeśli nie złożyło się wniosku w tych terminach?
Warto spróbować swoich szans w drugiej turze rekrutacji. To też okazja, żeby nie tracić roku, dla tych osób, które musiały poprawiać maturę, lub nie zostały przyjęte na kierunek pierwszego wyboru.
Warto pamiętać, że rekrutacja dodatkowa jest przeznaczona dla wszystkich - nie tylko dla tych, którzy brali udział w pierwszej turze. Druga tura jest ogłaszana, po wynikach pierwszej - indywidualnie na każdej uczelni. Daty różnią się też w zależności od kierunku.
*******************************
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.