Czy 1 sierpnia jest wolne od pracy? Czy rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to dzień wolny?

Dla Polaków 1 sierpnia to wyjątkowy dzień. Właśnie wtedy obchodzona jest rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wiele osób zastanawia się, czy tak ważna data jest dniem wolnym od pracy.

Co roku 1 sierpnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. To ważny dzień, nie tylko dla mieszkańców stolicy. Czy w związku z tym można liczyć na dłuższy weekend? Czy 1 sierpnia jest dniem wolnym od pracy? Niestety, ci, którzy liczyli na wolny poniedziałek, będą zawiedzeni.

Zobacz wideo "Powstańcy 1944. Spójrz im w oczy"

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Czy 1 sierpnia jest wolne od pracy?

Wiele osób dzień wybuchu Powstania Warszawskiego chciałoby spędzić na uroczystościach, które z tej okazji odbywają się w całej Polsce. Niestety, 1 sierpnia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Jeśli więc wcześniej nie zaplanowaliśmy na ten dzień urlopu, będziemy musieli zająć się w poniedziałek obowiązkami zawodowymi.

Tych, którzy czekają z niecierpliwością na długi weekend, z pewnością ucieszy informacja, że nieco dłuższy wypoczynek czeka nas już za dwa tygodnie - najbliższy długi weekend przypada na dni 13-15 sierpnia, ponieważ w poniedziałek 15 sierpnia będziemy obchodzić Święto Wojska Polskiego

Rocznica Powstania Warszawskiego 1 sierpnia - Godzina "W"

Tradycyjnie punktem kulminacyjnym obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego jest Godzina W. O 17.00 mieszkańcy stolicy zatrzymują się, żeby oddać hołd powstańcom, którzy w 1944 właśnie o tej porze ruszyli do walki. Trudno ten moment przegapić. Wojewoda Konstanty Radziwiłł poinformował w komunikacie prasowym, że 1 sierpnia równo o godz. 17 w województwie mazowieckim zawyją syreny alarmowe. Jak przekazał, zwrócił się już w tej sprawie do starostów i prezydentów miast. Włączenie syren ma być też sprawdzianem poprawności systemów alarmowania i powiadamiania ludności o zagrożeniach. 

- 78 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., mieszkańcy Warszawy postanowili położyć kres niemieckiej okupacji stolicy. Tego dnia wybuchło powstanie, stanowiące odwet za pięć lat hitlerowskiego terroru, łapanek ulicznych, wywózek do więzienia na Pawiaku oraz do obozów koncentracyjnych i zagłady na terenie okupowanej przez Niemców Polski. Pamięć o tym heroicznym zrywie Polaków rokrocznie w całym kraju i w samej Warszawie jest dumnie i godnie czczona. Są uroczystości centralne, których kulminacją jest oddanie hołdu poległym powstańcom i ludności cywilnej pod pomnikiem "Gloria Victis" na cmentarzu Powązkowskim, są także obchody wojewódzkie, powiatowe czy lokalne - mówił wojewoda cytowany w komunikacie

**************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: