500 plus dla małżeństw. Kto ma szansę je zdobyć? Pomysł na wsparcie osób w wieloletnich związkach

500 plus dla małżeństw to na razie tylko pomysł. Do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy w tej sprawie. Świadczenia miałyby trafiać do osób, które przeżyły razem ponad 40 lat.

O co chodzi z 500 plus dla małżeństw? Na razie program "Małżeństwo plus" istnieje tylko na papierze. To obywatelski projekt ustawy, który trafił do sejmu. Jego twórcy chcą, żeby dodatkowe pieniądze trafiały do osób, które mają najdłuższy małżeński staż.

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

500 plus dla małżeństw. Kto ma szanse zdobyć świadczenie?

Twórcy obywatelskiego projektu, którzy chcą powołania do życia programu Małżeństwo plus, domagają się, żeby dodatkowe świadczenia przysługiwały osobom, które są razem od co najmniej 40 lat. Chodzi oczywiście o pary w sformalizowanych związkach.

500 plus - zdjęcie ilustracyjneKiedy wypłata 500 plus? Terminy

Program nie będzie więc miał na celu zachęcania do wejścia w związek małżeński, ani wsparcia par starających się o dziecko. Może natomiast zachęcać do pozostania w stałym związku.

- Piękna inicjatywa. Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej  - stwierdziła Elżbieta Rafalska, była minister rodziny i polityki społecznej, obecnie eurodeputowana w rozmowie z "Faktem".

Narodowy Spis Powszechny 2021. 'Spisobus' będzie jeździł po lubuskich gminachSpis powszechny. Czy małżeństwo musi spisać się oddzielnie? Odpowiadamy

Związki po polsku. Coraz mniej małżeństw, więcej rozwodów

Według danych podawanych przez GUS w Polsce liczba małżeństw z roku na rok maleje. Przybywa natomiast rozwodów. W 2019 roku w Polsce zawarto 185 tys. małżeństw. Rok później było ich już tylko 145 000. To najmniej od 30 lat.

Zawierane związki są też mniej trwałe - na 1000 małżeństw w 2019 roku przypadało 351 rozwodów. Dla porównania w 1980 roku było ich tylko 130.

*******************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: