Co roku na letnim niebie pojawia się rój Perseidów, potocznie zwany spadającymi gwiazdami. Jest to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Maksimum aktywności przypada w sierpniu i to właśnie wtedy możemy przeżyć noc spadających gwiazd.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Perseidy są aktywne tego roku w dniach od 17 lipca do 24 sierpnia, jednak ich największa aktywność będzie widoczna w nocy z 12 na 13 sierpnia. Sama nazwa "Perseidy" pochodzi od konstelacji Perseusza. To tam znajduje się radiant roju, czyli punkt z którego meteory "wylatują". W nocy z 12 na 13 sierpnia będzie można zaobserwować maksimum roju, co oznacza, że w ciągu godziny może się pojawić nawet sto spadających gwiazd. Tej nocy Ziemię otoczy chmura drobin, które pozostawiła po sobie kometa Swift-Tuttle. Ten astronomiczny spektakl Perseidów będzie najbardziej zauważalny właśnie tej sierpniowej nocy na całej półkuli północnej, a więc również w Polsce.
Perseidy można oglądać w bardzo prosty sposób i nie potrzeba do tego żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy od godz. 21 wpatrywać się w niebo. Największa widzialność jest możliwa w drugiej połowie nocy i nad ranem, wtedy właśnie radiant znajduje się wysoko nad horyzontem. Należy jednak pamiętać, aby miejce z którego będziemy obserwować niebo, nie było nadmiernie oświetlone. Powinno być ciemno, wtedy żadne jasne światła nie zakłócą tego, co dzieje się nad naszą głową.