Noc spadających gwiazd 2022. Perseidy opanują niebo. Kiedy będą widoczne w Polsce?

Kolejna noc spadających gwiazd przed nami. Rój Perseidów, który rozświetli niebo, będziemy mogli podziwiać już w sierpniu. Jak możemy obserwować spadające gwiazdy i kiedy spadnie ich najwięcej?

Co roku na letnim niebie pojawia się rój Perseidów, potocznie zwany spadającymi gwiazdami. Jest to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Maksimum aktywności przypada w sierpniu i to właśnie wtedy możemy przeżyć noc spadających gwiazd.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Noc spadających gwiazd 2022. Perseidy opanują niebo. Kiedy jest noc spadających gwiazd?

Perseidy są aktywne tego roku w dniach od 17 lipca do 24 sierpnia, jednak ich największa aktywność będzie widoczna w nocy z 12 na 13 sierpnia. Sama nazwa "Perseidy" pochodzi od konstelacji Perseusza. To tam znajduje się radiant roju, czyli punkt z którego meteory "wylatują". W nocy z 12 na 13 sierpnia będzie można zaobserwować maksimum roju, co oznacza, że w ciągu godziny może się pojawić nawet sto spadających gwiazd. Tej nocy Ziemię otoczy chmura drobin, które pozostawiła po sobie kometa Swift-Tuttle. Ten astronomiczny spektakl Perseidów będzie najbardziej zauważalny właśnie tej sierpniowej nocy na całej półkuli północnej, a więc również w Polsce.

Zobacz wideo Skąd się wzięliśmy? Czy jesteśmy sami? Webb rusza szukać odpowiedzi

Noc spadających gwiazd 2022. Jak obserwować spadające gwiazdy?

Perseidy można oglądać w bardzo prosty sposób i nie potrzeba do tego żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy od godz. 21 wpatrywać się w niebo. Największa widzialność jest możliwa w drugiej połowie nocy i nad ranem, wtedy właśnie radiant znajduje się wysoko nad horyzontem. Należy jednak pamiętać, aby miejce z którego będziemy obserwować niebo, nie było nadmiernie oświetlone. Powinno być ciemno, wtedy żadne jasne światła nie zakłócą tego, co dzieje się nad naszą głową.

Więcej o: