Piotr Naimski - kim jest polityk zdymisjonowany przez premiera? Zapewniał, że Polsce węgla nie zabraknie

Piotr Naimski poinformował o tym, że został odwołany ze stanowiska sekretarza stanu w KPRM. Jeszcze we wtorek minister zapewniał, że w Polsce węgla nie zabraknie - później okazało się, że może być z tym problem. Kim jest zdymisjonowany polityk?

"Korzystam z tej formy, by zawiadomić Państwa, iż z dniem 20 lipca otrzymałem dymisję ze stanowiska Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jako ustne uzasadnienie powiedziano mi, że nie nadaję się do współpracy i 'wszystko blokuję'. Nie pierwsza to w moim dość długim już życiu dymisja. Ta przypada 30 lat po obaleniu rządu premiera Jana Olszewskiego, w którym pełniłem funkcję Szefa UOP. Wtedy Wałęsa wyrzucał mnie rękoma tymczasowego premiera Pawlaka" - napisał w środę 20 lipca na Facebooku Piotr Naimski.

Zobacz wideo Rządowy projekt dopłat do węgla powinien trafić do kosza?

Kim jest Piotr Naimski? Swoje ostatnie stanowiska sprawował od 2015 roku

Piotr Naimski urodził się 2 lipca 1951 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, zdobywając zawód biochemika. Później bronił też doktorat - tym razem w Instytucie Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Między 1981 a 1984 rokiem pracował w New York University Medical School. 

Naimski był aktywny politycznie jeszcze w czasach PRL - działał w Komitecie Obrony Robotników oraz NSZZ "Solidarność". W czasie transformacji ustrojowej zaangażował się w Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym.

W 1992 roku został szefem Urzędu Ochrony Państwa. Z funkcji tej odszedł po dymisji rządu Jana Olszewskiego. Mimo tego cały czas miał związki z polityką - doradzał premierowi Jerzemu Buzkowi w sprawach bezpieczeństwa. 

Przeczytaj więcej informacji o polityce na stronie głównej Gazeta.pl.

W latach 2005-2007, czyli za pierwszych rządów PiS, pełnił funkcję sekretarza stanu w resorcie gospodarki. Tam odpowiadał za bezpieczeństwo energetyczne. Od 2008 do 2010 roku był doradcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i członkiem zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Posłem został dopiero w 2011 roku. Po powrocie PiS do władzy, czyli w 2015 roku, został sekretarzem stanu w KPRM i pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Obie te funkcje Naimski sprawował do 20 lipca 2022 roku.

Dziennikarze przypominają, że dzień przed dymisją polityk mówił, że węgiel będzie w Polsce w wystarczającej ilości. Naimski wyjaśniał też sytuację związaną z zaprzestaniem dostaw gazu od rosyjskiej spółki Gazprom.  

Więcej o: