Dodatek węglowy - gdzie złożyć wniosek? Kto może liczyć na dopłatę do zakupu surowca?

Dodatek węglowy przeznaczony jest dla gospodarstw domowych ogrzewanych węglem. Kto może liczyć na to jednorazowe wsparcie? Ile wyniesie i jak złożyć wniosek, by móc liczyć na dopłatę do węgla?

W związku z trudnościami w zakupie węgla, a także bardzo wysokimi jego cenami, rząd zdecydował się na wprowadzenie jednorazowych dopłat do węgla. Projekt ustawy został przyjęty przez rząd we wtorek 19 lipca.

Zobacz wideo Rządowy projekt dopłat do węgla powinien trafić do kosza?

Dodatek węglowy - kto może go uzyskać? Ile wyniesie? Jak złożyć wniosek?

Rządowy projekt ustawy o "dodatku węglowym" zostanie w trybie pilnym rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu Sejmu - powiedział w Polskim Radiu 24 Poseł PiS Sylwester Tułajew. Izba rozpocznie obrady w środę 18 lipca.

Chodzi o dodatek w wysokości trzech tysięcy złotych dla każdego opalanego węglem gospodarstwa domowego zarejestrowanego w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dokument został zaproponowany podczas posiedzenia rządu.

Ministerka klimatu Anna Moskwa powiedziała podczas konferencji prasowej, że w celu uzyskania dodatku należy złożyć wniosek. - Będzie to funkcjonować podobnie, jak przy dodatku osłonowym ze wskazaniem źródła ogrzewania opartego na węglu zgodnie z definicją w ustawie, czyli wszystkie kategorie pieców na wszystkie kategorie węgla - mówiła Anna Moskwa. Wniosek będzie można złożyć do 30 listopada tego roku. Gmina wypłaci dodatek w ciągu miesiąca. 

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ludzie szturmują urzędy gmin, bo chcą jak najszybciej dostać 3 tys. zł na węgielWiemy, ile rząd przeznaczy na dodatek węglowy. KPRM podała kwotę

Dopłaty do węgla. Ministerka finansów: Zostaną sfinansowane z nadwyżki budżetowej

Ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska powiedziała w Programie Trzecim Polskiego Radia, że dodatek węglowy zostanie sfinansowany z nadwyżki budżetowej. Rząd przyjął projekt ustawy o wsparciu w wysokości trzech tysięcy złotych dla każdego gospodarstwa domowego zgłoszonego do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jego koszt to ponad 11 miliardów złotych.

Magdalena Rzeczkowska podkreśliła, że rząd zrobi wszystko, aby w sezonie grzewczym węgiel był dostępny. - Środki z nadwyżki budżetowej, którą odnotowaliśmy i z wpłat niepodatkowych do budżetu pozwolą, żeby te pieniądze się znalazły" - zapewniła ministerka.

Skład węgla (zdjęcie ilustracyjne)Embargo na węgiel. Przedsiębiorca: Będziemy cierpieć bardziej niż Rosja

Więcej o: