Emerytura powinna zapewnić osobom starszym stały dochód po zakończeniu aktywności zawodowej. Często wysokość świadczenia jest zbyt niska i mimo wszystko wiele osób jest zmuszonych do znalezienia kolejnego źródła zarobku. Są jednak pewne okoliczności, które umożliwiają świadczeniobiorcom uzyskanie drugiej emerytury.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
O podwójną emeryturę mogą ubiegać się:
Aby ubiegać się o drugą emeryturę, należy też osiągnąć wiek emerytalny. W Polsce wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Każda osoba, która pracowała za granicą i ma tę pracę udokumentowaną, może liczyć na świadczenie emerytalne z kraju w którym pracowała. Tam też należy złożyć wniosek o drugie świadczenie. Należy jednak pamiętać, że wiek emerytalny nie jest wszędzie taki sam. Osoba, która chce pobierać emeryturę w innym kraju, musi udokumentować, że przez co najmniej 60 miesięcy opłacała składki. Otrzymane świadczenia mogą też być podwójnie opodatkowane.
Osoby, które pracowały w służbach mundurowych, mogą uzyskać emeryturę cywilną i mundurową. Taka sytuacja dotyczy policjantów i żołnierzy. W ich przypadku nie można ustalić wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem ich czasu pracy jako cywila.
Podwójna emerytura przysługuje także osobom, które równolegle odprowadzały składki do ZUS oraz KRUS. Dotyczy to osób, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku. Koniecznym warunkiem jest w tym przypadku podleganie ubezpieczeniu dla rolników przez 25 lat oraz podleganie powszechnemu systemowi emerytalnemu.