Jak ochłodzić mieszkanie w upały bez klimatyzacji? Proste i tanie sposoby [PORADNIK]

Jak łatwo i w miarę niedrogo ochłodzić mieszkanie w czasie upałów? Co sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy sprawdzone sposoby.

Do Polski powróciły upały. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że temperatura w najbliższych dniach może miejscami sięgnąć nawet 37-38 stopni Celsjusza.

Jak przetrwać upał bez klimatyzacji? Tanie sposoby na ochłodzenie mieszkania

Eksperci zalecają, aby w najgorszy upał chronić się przed słońcem i najlepiej w ogóle nie wychodzić z domu. W nagrzanym mieszkaniu trudno jednak wytrzymać. Dobrym rozwiązaniem jest klimatyzacja, ale jest droga i zużywa sporo energii. Jak zatem poradzić sobie bez klimatyzacji?

  • Tańszym i mniej energochłonnym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest wentylator, przed którym można dodatkowo postawić plastikowe butelki z zamrożoną wcześniej wodą (jeśli nie mamy butelek, możemy postawić miskę z zimną wodą i kostkami lodu). Dzięki temu po całym pomieszczeniu będzie rozchodziło się przyjemne, chłodne powietrze.
  • Warto przewietrzyć mieszkanie, ale powinno się to robić w nocy i - o ile to możliwe - wcześnie rano, gdy temperatura jest najniższa. W pozostałych porach najlepiej zostawić zamknięte okna i dodatkowo je zasłonić, np. roletami. Można też zawiesić na oknach białą bawełnianą i nieprzezroczystą tkaninę, która będzie odbijała światło słoneczne. Ważne, żeby powiesić materiał od zewnętrznej strony okien, bo w przeciwnym razie nagrzeją się szyby. Do tego można zmoczyć taką tkaninę, dzięki czemu będzie z niej odparowywało ciepło.
  • Pomocny może okazać się koc termiczny (srebrno-złota folia ratunkowa), który można kupić w aptece lub sklepie medycznym (w znanych sklepach internetowych kosztuje mniej niż 5 złotych). Należy przykleić go po zewnętrznej stronie okna, srebrną stroną w kierunku słońca.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Fala upałów przyniesie kolejne tropikalne noce. Co to takiego?

Upał daje się we znaki nie tylko w ciągu dnia. Zgodnie z prognozą IMGW przez kilka najbliższych nocy temperatura w wielu miejscach Polski będzie utrzymywała się na poziomie ponad 20 stopni, a miejscami sięgnie nawet 28-29 stopni, co wielu osobom znacznie utrudni zasypianie. Jak ułatwić sobie sen przy tak ekstremalnym upale? Porady znajdziesz w tym artykule:

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: