Pleń. Nietypowe zjawisko jak ze "Stranger Things". "Ohydne i fascynujące" [FILM]

Niecodzienne zjawisko, które można zaobserwować w czerwcu i lipcu na południu Polski, fascynuje, ale w niektórych wywołuje obrzydzenie. Czym jest pleń?

Pleń, znany także jako robak hufcowy jest zjawiskiem, które nie występuje codziennie. Widząc go, łatwo pomyśleć, że mamy do czynienia ze zjawiskiem rodem z filmów fantastycznych. Tymczasem pleniem nazywane jest masowe pełzanie larw muchówek z gatunku ziemiórka pleniówka, w szyku przypominającym konar lub węża. Dokąd larwy tak pełzną? To wciąż pozostaje tajemnicą, także dla naukowców.

Zobacz wideo Pleń. Rzadkie zjawisko w podkarpackim lesie

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Czym jest pleń? Niesamowite zjawisko na południu Polski

Lasy Państwowe informują, że pleń można zaobserwować w czerwcu i lipcu na południu Polski - w Beskidach, Bieszczadach i na Pogórzu. Nagranie, które opublikowało przed kilkoma dniaami Nadleśnictwo Baligród, poruszyło widzów. "Ohydne i fascynujące zarazem", "To jest dla mnie wielka ciekawostka, wiele razy byłam w Bieszczadach, ale nigdy nie widziałam tego, to jest pleń" - pisali komentujący.

Pleń. Niecodzienne zjawisko - dla jednych obrzydliwe, dla innych fascynujące

Larwy muchówek, pełznące w formie robaka hufcowego wyglądają niecodziennie, dlatego zjawisku od dawna przypisywano niezwykłe znaczenie. Pierwsze informacje o pleniu pochodzą ze Śląska - zaobserwowano go tam w XVII wieku i uznano za zwiastun nadchodzących nieszczęść. W społecznościach ludowych pleń był też wykorzystywany w obrządkach. Górale zbierali larwy, suszyli je, a potem święcili i rozsypywali w stajniach i stodołach, co miało zapewnić gospodarstwu dobrobyt. 

W sieci o pleniu zrobiło się głośno w 2020 roku - wówczas nagranie fascynującego zjawiska pokazał Tatrzański Park Narodowy.

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: