Nimfy kleszczy - niebezpieczne i łatwe do przeoczenia. Jak się chronić? Na co zwracać uwagę?

Sezon wakacyjny sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu. To naraża nas jednak na niebezpieczeństwo ataku ze strony kleszczy. Jak się przed nimi chronić? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tych pajęczaków i ich niedojrzałych osobników - nimf.

Nimfy kleszczy to przejściowa forma kleszcza właściwego. Aby stać się dorosłym osobnikiem, muszą znaleźć swojego żywiciela i wysycić się jego krwią. W związku ze swoimi niedużymi rozmiarami, osiągającymi ok. półtora milimetra, są niezwykle łatwe do przeoczenia lub do pomylenia z pieprzykiem. 

Zobacz wideo Płyn odstraszający kleszcze, który zrobisz w domu. Dwa proste przepisy

Nimfy kleszczy - jak wyglądają? Gdzie atakują?

Mimo że nimfy to jeszcze niedojrzałe osobniki, także stanowią niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Młode kleszcze czekają na swoje ofiary na źdźbłach trawy. Kiedy na horyzoncie pojawi się potencjalny żywiciel, chwytają jego fałd skóry i przednimi odnóżami rozcinają ją, a następnie wbijają się w ciało.

Po powrocie ze spaceru lub wypoczynku na świeżym powietrzu należy więc dokładnie przyjrzeć się swojej (ale i naszych pupili) skórze w poszukiwaniu niewielkich brązowo-czerwonych kropek. Początkowo obecność nimfy łatwo przeoczyć, z czasem, gdy zacznie już żerować, na ciele pojawia się stan zapalny i zaczerwienienie, a same kleszcze zwiększą swoją objętość nawet do trzech milimetrów. 

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Strzyżak jeleni również jako strzyżak sarni (zdjęcie ilustracyjne) "Latające kleszcze", czyli strzyżaki jelenie. Czy wywołują boreliozę?

Kleszcze - czy są niebezpieczne? 

Nimfy kleszczy są równie niebezpieczne jak ich dojrzałe osobniki. Mogą być bowiem nosicielami groźnych chorób i wywołać u człowieka kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, babeszjozę, riketsjozę czy anaplazmozę, ale także reakcję skórną lub alergiczną

Kleszcza należy się pozbyć niezwłocznie po jego zauważeniu. Im szybciej to zrobimy, tym ryzyko zakażenia się chorobami odkleszczowymi jest mniejsze. Osobniki należy usuwać w całości, najlepiej przy pomocy szczypczyków (np. pęsety), uważając jednak, by go nie uszkodzić. Kleszcza chwytamy jak najbliżej naszej skóry, a następnie wyjmujemy, pociągając do góry (nie wykręcając!). Na koniec rankę odkażamy. W aptekach można także kupić zestawy do usuwania kleszczy.

Mapa kleszczy Kleszcze. Gdzie pojawiają się najczęściej? [MAPA KLESZCZY]

Jak się chronić przed kleszczami?

Przede wszystkim warto unikać przebywania w miejscach, gdzie rosną trawy i krzewy. Warto nosić ubrania zakrywające całe ciało, najlepiej w jasnych kolorach, co ułatwi dostrzeżenie niechcianego gościa. W sklepach możemy zakupić także specjalne odstraszacze kleszczy. Po przyjściu do domu należy natomiast dokładnie obejrzeć nasze ciało - zwłaszcza w ciepłych miejscach, jak pachy, pachwiny, za uszami itd.

Więcej o: