Superksiężyc 2022 już dziś! Czeka nas spektakularny widok. O której oglądać?

Już w środę na niebie zagości superksiężyc. Lipcowa pełnia będzie robić szczególne wrażenie - srebrny glob wydaje się w tym miesiącu większy, ze względu na zmniejszoną odległość od kuli ziemskiej.

Księżyc w pełni w lipcu będzie robić spore wrażenie. Właśnie w tym miesiącu satelita najbardziej zbliży się do powierzchni Ziemi. To zjawisko nazywane jest mianem superksiężyca. Zapewnia spektakularny widok. Kiedy będziemy mogli się nim cieszyć?

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Spadające gwiazdy (zdjęcie ilustracyjne)Rój Lirydów. Przed nami "deszcz spadających gwiazd". Jak je obserwować?

Superksiężyc 2022. Pełnia w lipcu

Pełnia gości na niebie regularnie. Takie zjawisko możemy obserwować dokładnie co 29 i pół dnia. Jednak nie każda jest tak spektakularna, jak ta, która czeka nas w lipcu. Tym razem będziemy mieć do czynienia z superksiężycem - satelita Ziemi będzie wyglądać na naprawdę ogromną. To doskonała okazja, żeby spojrzeć w niebo.

Superksiężyc. Na czym polega zjawisko?

O superksiężycu mówimy podczas pełni, w trakcie której Księżyc jest najbliżej Ziemi. Jest to możliwe, ze względu na to, że orbita, po której porusza się nasza satelita nie jest kołowa - ma kształt elipsy. W związku z tym, że Księżyc czasem obserwujemy z mniejszej, a czasem z większej odległości. Lipcowy superksiężyc nazywany bywa też Pełnią Burzową i Pełnią Sienną.

Zielone nieboUSA. Zielone niebo nad Dakotą Północną i chwilę później derecho [ZDJĘCIA]

Średnia odległość Księżyca od Ziemi wynosi 384 tys. kilometrów - jednak może się ona zmniejszyć nawet o 10 proc. Tak będzie właśnie podczas lipcowej pełni. Srebrny glob pokarze się nam więc nie tylko w całej okazałości, ale też z bliska.

Superksiężyc będzie można zobaczyć na niebie już w środę - 13 lipca 2022. Punkt kulminacyjny przewidywany jest na godzinę 20.38. Właśnie wtedy warto patrzeć w niebo.

Kiedy pełnia? Luna pokaże się w całej okazałości

Kolejne pełnie Księżyca w 2022 czekają nas:

  • 12 sierpnia (Pełnia Kukurydziana),
  • 10 września (Pełnia Księżyca Plonów),
  • 9 października (Pełnia Księżyca Myśliwych),
  • 8 listopada (Pełnia Bobrzego Księżyca),
  • 8 grudnia (Pełnią Zimnego Księżyca).

**********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: