Wielkopolska. Prawie co piąty bon turystyczny nadal niewykorzystany. A czas ucieka. Jak go aktywować?

Bonem turystycznym rodzice mogą opłacić wakacyjny wypoczynek swoim dzieciom. Wiele z nich nie zostało jednak do tej pory wykorzystanych, a czasu jest coraz mniej. Przypominamy, jak aktywować bon i gdzie można nim opłacić pobyt.

- Na blisko 434 tysiące uprawnionych w Wielkopolsce osób, wciąż nieaktywnych jest ponad 81 tysięcy bonów - zwróciła uwagę rzeczniczka ZUS w Wielkopolsce Marlena Nowicka w rozmowie z Radiem Poznań. Oznacza to, że w Wielkopolsce aż 19 proc. bonów turystycznych pozostaje niewykorzystanych, a czasu jest coraz mniej. 

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny. Do kiedy można go wykorzystać? Komu przysługuje?

- Warto się pospieszyć, bo ważność tego bonu upływa 30 września. Po tym terminie nie będzie można już nim opłacić wypoczynku ani pobytu w hotelu - zwraca uwagę rzeczniczka. Bon turystyczny przysługuje wszystkim osobom, które są prawnymi opiekunami dziecka poniżej 18. roku życia. Jego wartość to 500 zł, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - 1000 zł. Co ważne, podobnie jak w przypadku 500 plus, nie ma limitu dochodów, dlatego świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom. Nawet tym, których rodzice pracują za granicą. 

Polski Bon Turystyczny. Gdzie można go wykorzystać? 

Bonem turystycznym możemy opłacić m.in. nocleg w hotelu, na campingu lub w gospodarstwie agroturystycznym. Możemy je też przeznaczyć na kolonie, obozy lub zieloną szkołę. Ponadto bonem zapłacimy też za  imprezy turystyczne, które są realizowane przez organizacje pożytku publicznego lub przedsiębiorcę turystycznego. Przypomnijmy, bon można zrealizować tylko na terenie kraju. Listę wszystkich podmiotów, w których można opłacić nim wypoczynek, znajdziesz TUTAJ

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Aktywacja bonu turystycznego [INSTRUKCJA]

Aktywacja bonu turystycznego nie jest skomplikowana. Nie musimy składać żadnego wniosku. Bon jest bowiem przypisywany automatycznie na każde dziecko. Poniżej prezentujemy listę krok po kroku, co trzeba zrobić. 

  • Zaloguj się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS za pomocą Profilu Zaufanego.
  • W zakładce "Ogólny" wybierz opcję "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon".
  • Zaczekaj, aż bon turystyczny w formie 16-cyfrowego kodu zostanie wysłany na numer telefonu lub adres e-mail wskazany przez rodzica.

Co ważne, niewykorzystany bon przepada. Nie można też go wymienić na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: