Pracodawca nie będzie wiedzieć, z jakiego powodu zostało wypisane zwolnienie lekarskie. Oznacza to, że nie ma dostępu do kodu choroby. Dodatkowo pracodawca nie może żądać, aby pracownik podał informacje na temat stanu swojego zdrowia.
Na e-ZLA (elektronicznym zwolnieniu lekarskim) znajduje się:
Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Pracodawca nie wie, z jakiego powodu zostało wypisane zwolnienie, jednak istnieje wyjątek od tej reguły. Jest to sytuacja, gdy dane te są potrzebne do skorzystania przez pracownika ze szczególnych uprawnień prawa pracy oraz w w przypadku skorzystania z niezdolności do pracy w związku z art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. W taki sytuacjach na zwolnieniach umieszczane są kody literowe:
"W zaświadczeniu lekarskim, na pisemny wniosek ubezpieczonego, nie umieszcza się kodu 'B' i 'D'" - czytamy w ustawie.
Zakład Ubezpieczeń Społeczny od 2022 roku może kontrolować pracowników podczas zwolnienia lekarskiego. Dotyczy to m.in. osób zatrudnionych w dwóch firmach. - W tej sytuacji ZUS będzie mógł uzyskać informacje, czy ubezpieczony, wykorzystując zwolnienie lekarskie w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy - wyjaśniła portalowi kadry.infor.pl, Iwona Kowalska-Matis regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku. Dzięki temu ZUS uzyska uprawnienia do pozyskiwania danych koniecznych do ustalenia praw pracownika do zwolnienia lekarskiego.
**********
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.