Objawy koronawirusa 2022. Zakażenie omikronem - jakie dolegliwości wskazują na ten wariant? [LISTA]

Koronawirus wciąż jest obecny w naszym społeczeństwie. Wiele osób o nim zapomina, jednak w dalszym ciągu występują kolejne zakażenia. Coraz więcej pacjentów zaraża się omikronem - wariantem dominującym w Polsce i Europie. Jakie są objawy tego rodzaju koronawirusa?

Wirusy mają ogromną zdolność do mutacji, czyli przybierania innych form. Koronawirus silnie się rozprzestrzeniał, a jego kolejnym wariantem stał się omikron. Ta mutacja wirusa jest obecnie zaliczana do najbardziej zaraźliwych - silniejszy niż wariant alfa czy delta. Jak możemy się zarazić omikronem i jakie są jego objawy?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

COVID-19 w Polsce - zdjecie ilustracyjneCOVID-19 w Europie, WHO o siódmej fali. Wzrost zakażeń w Polsce i Francji

Koronawirus 2022. Objawy zakażenia omikronem. Jak możemy się zarazić?

Na całym świecie w dalszym ciągu pojawiają się przypadki zachorowania na COVID-19. Chwilowo pandemia się wyciszyła, jednak nie zniknęła zupełnie. Choroba jest wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2, który ma zdolności do licznych mutacji i tworzenia kolejnych wariantów.

Omikron został po raz pierwszy wykryty w Ameryce Południowej w listopadzie 2021 roku. Jest to łagodniejszy wariant, jednak niekorzystnie wpływa na zdrowie. Do zakażenia omikronem dochodzi bardzo często. Daje on również bardzo zróżnicowane objawy, przez co łatwo pomylić go z grypą lub ze zwykłym przeziębieniem. Chorobą można zarazić się drogą kropelkową lub poprzez kontakt z powierzchnią, na której może znajdować się wirus. Omikronem możemy zarażać nawet dwa dni przed wystąpieniem objawów u nas samych oraz przez 10 dni trwania infekcji.

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Koronawirus 2022. Objawy zakażenia omikronem - LISTA

Objawy mogą się pojawić w ciągu trzech dni od zakażenia. Są także pacjenci, którzy w ogóle nie skarżyli się na dolegliwości, więc trudno zauważyć, że doszło do zakażenia omikronem. Do objawów choroby można zaliczyć:

  • Katar, kichanie czy ból głowy. U niektórych pacjentów są to bóle podobne do tych, występujących przy migrenie.
  • Silne lub lekkie uczucie zmęczenia. Występują też zadyszki przy podejmowaniu jakiegokolwiek wysiłku fizycznego.
  • Pojawia się ból gardła, który przypomina lekkie drapanie lub "łaskotanie". U niektórych może być również bardzo silny i uciążliwy.
  • Występuje podwyższona temperatura, która przy omikronie nie przekracza 38 stopni Celsjusza, choć i to nie stanowi reguły.

Jeśli nie występują tego typu objawy, ale pojawia się dyskomfort podczas oddychania, utrzymujące się zmęczenie, zmiany skórne - wtedy również możemy mieć do czynienia z omikronem.

Koronawirus w Polsce - zdjęcie ilustracyjneKoronawirus - dane z Polski, 10 lipca. Wzrost zakażeń o 44 proc. t/t

Więcej o: