14.emerytura - kiedy wypłata? ZUS podaje konkretne daty [HARMONOGRAM]

Kiedy wypłacona zostanie 14. emerytura. ZUS podał konkretne daty wypłaty świadczenia. W tym roku trafi ono do niemal dziewięciu milionów seniorów. Prezentujemy harmonogram wypłat.

14. emerytura to świadczenie, które przysługuje osobom posiadającym prawo do emerytury, renty, renty socjalnej czy świadczenia przedemerytalnego. - Prawo do tego świadczenia głównego będziemy badać według sytuacji na dzień 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający wypłatę - tłumaczyła prof. Gertruda Uścińska w "Wywiadzie Gospodarczym" telewizji WPolsce.pl. 14. emerytura w 2022 roku wyniesie nie więcej niż 1338,44 zł brutto.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

14. emerytura. Kiedy wypłaty? Harmonogram 

- Wypłata [świadczenia - red.] rozpocznie się na przełomie sierpnia i września. W Zakładzie rozpoczniemy 25 sierpnia, potem 1, 5, 6, 10, 15, 20 września. W systemach mundurowych i osób, które pobierają zasiłki i świadczenia przedemerytalne, nastąpi wypłata "czternastki" we wrześniu, natomiast osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc, otrzymają "czternastkę" w październiku - wyjaśniała prezeska ZUS Gertruda Uścińska. 

Z informacji prezeski wynik, że 14. emerytura trafi do niemal 9 milionów seniorów, którzy mają prawo do emerytury lub renty. 

Więcej informacji na temat emerytur znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

14. emerytura nie dla wszystkich. Kto nie dostanie świadczenia?

W przeciwieństwie do "trzynastki" 14. emerytura nie przysługuje wszystkim seniorom uprawnionym do pobierania świadczenia emerytalnego lub renty. Kto może więc liczyć na wypłatę? 

Zgodnie z ustawą uchwaloną przez Sejm pełna "czternastka" będzie przysługiwać tylko tym seniorom, których świadczenia nie przekraczają 2,9 tysięcy złotych brutto. Przypomnijmy, w przypadku 13. emerytury świadczenie przysługiwało wszystkim seniorom uprawnionym do pobierania emerytury lub renty. 

Co w przypadku, gdy senior pobiera świadczenie, które jest wyższe niż 2,9 tys. zł brutto? Wtedy 14. emerytura zostanie pomniejszona o różnicę między wypłacaną emeryturą a kwotą, którą ujęto w ustawie. "Czternastki" w ogóle nie otrzymają osoby z emeryturą w wysokości 4188,44 zł lub większą oraz te, którym zawieszono prawo do świadczenia. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: