Dodatek do emerytury po 65. i 75. roku życia. Jak otrzymać dodatkowe pieniądze?

Emeryci po 65. oraz 75. roku życia mogą otrzymać wyższe świadczenia. Jest na to kilka sposobów. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, czy możesz ubiegać się o dodatek do emerytury.

W Polsce wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet oraz 65 dla mężczyzn. Oprócz "trzynastki" i "czternastki" emeryci mogą się starać o inne dodatki do emerytury. Jednym ze sposób otrzymania wyższego świadczenia jest ponowne jego przeliczenie.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Dodatek do emerytury. Możesz otrzymać nawet 200 złotych miesięcznie

Emeryci, którzy są byłymi strażakami, strażaczkami oraz ratownikami i ratowniczkami górskimi mogą otrzymać dodatkowe 200 złotych. Do przyznania świadczenia wliczają się lata służby oraz wiek emerytalny. Aby otrzymać dodatek, należy złożyć wniosek u powiatowego lub miejskiego komendanta. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, pieniądze będą dożywotnio wypłacane przez MSWiA.

Dodatek do emerytury. Ponowne przeliczenie świadczenia

Emeryci mogą otrzymać wyższe świadczenie jeśli złożą wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Jednak tylko część emerytów ma do tego prawo. Ponownie przeliczoną emeryturę mogą mieć seniorzy

  • którzy nabyli prawo do emerytury na nowych zasadach (nabyli uprawnienia emerytalne w okresie kwiecień 2022 - marzec 2023);
  • urodzili się po 31 grudnia 1948 roku i urodzonym po wspomnianej dacie, którzy pracowali i odkładali składki po przyznaniu emerytury (i także nabyły uprawnienia emerytalne w okresie kwiecień 2022 - marzec 2023).

Emeryci mogą dzięki temu otrzymać dodatek nawet w wysokości do 100 złotych. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatki do emerytury po 75. roku życia. Kto może go otrzymać?

Emeryci, którzy ukończyli 75. rok życia i pobierają zasiłek pielęgnacyjny oraz seniorzy po 65. roku życia, którzy są osobami z niepełnosprawnością - mogą otrzymać nawet dodatkowe 500 złotych. Jest to możliwe za sprawą wprowadzonego przez rząd świadczenia - 500 plus dla seniora.

********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: