Emerytura za urodzenie dzieci. Polki mogą otrzymać nawet 1338 zł. Co zrobić, by je dostać?

Matki i ojcowie, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci, mogą ubiegać się o świadczenie "Mama 4+", które - zależnie od sytuacji - uzupełnia lub zastępuje emeryturę. Ile wynosi to świadczenie? Gdzie złożyć wniosek? Podpowiadamy.

Świadczenie "Mama 4+" przysługuje osobom, które wychowały co najmniej czworo dzieci i w związku z tym zrezygnowały z pracy zarobkowej, nie podjęły jej lub pracowały zbyt krótko, aby uzyskać prawo do emerytury. Jak wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, "o świadczenie to mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia i osiągnęły wiek emerytalny. W przypadku kobiet to 60 lat, a mężczyzn - 65 lat".

Ojcowie mogą liczyć na przyznanie świadczenia w kilku przypadkach: jeśli matka zmarła, porzuciła dzieci lub długotrwale zaprzestała ich wychowywania.

Emerytura za urodzenie dzieci "Mama 4+". Ile wynosi?

Dodatek do emerytury za wychowanie czworga dzieci wynosi tyle, co gwarantowana najniższa emerytura. Od marca 2022 r. jest to 1338,44 złotych brutto. Świadczenie w takiej kwocie dostają osoby, które nie pobierają emerytury ani renty, a także nie mają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. W sytuacji, gdy kwota pobieranej emerytury lub renty jest niższa niż kwota najniższej emerytury, świadczenie jest uzupełnieniem do kwoty do 1338,44 zł.

- Na przykład, jeśli obecnie pobieramy świadczenie w wysokości 900 zł, to zostanie ono uzupełnione o 438,44 zł, tj. do 1338,44 zł - wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytura "Mama 4+". Gdzie złożyć wniosek?

Aby otrzymać pieniądze z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, a więc za urodzenie lub wychowanie czwórki dzieci, trzeba złożyć wniosek w placówce ZUS. Jego wzór dostępny jest na stronie www.zus.pl i w salach obsługi klientów. Do wniosku trzeba dołączyć odpowiednie dokumenty:

  • akty urodzenia dzieci;
  • informacje o twojej sytuacji osobistej lub materialnej;
  • informacje o numerach pesel twoich dzieci;
  • inne dokumenty mogące mieć wpływ na decyzje w sprawie.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: