Emerytura a umowa zlecenie - czy wlicza się do stażu pracy? Jak wpływa na wysokość świadczenia?

Umowa zlecenie to ostatnimi czasy bardzo popularna forma zawierania współpracy. Czy osoby, które przez większość życia były na jej podstawie zatrudniane, mogą liczyć na emeryturę? Jak w takim przypadku mają się sprawy ze stażem pracy i wyliczaniem wysokości świadczenia?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na emeryturę przejść mogą kobiety po ukończeniu 60. roku życia oraz mężczyźni, którzy skończyli 65 lat, minimalny staż pracy wynosi natomiast odpowiednio 20 i 25 lat. Wiele osób zastanawia się jednak, co w przypadku, gdy swoich obowiązków nie wykonywaliśmy na podstawie umowy o pracę, a umowy zlecenie.

Zobacz wideo Czy skończył się rynek pracownika? Wszystko zależy od branży

Umowa zlecenie - czy jest wliczana do stażu pracy?

Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna, która nie podlega regulacjom Kodeksu pracy - nie jest więc wliczana do stażu pracy. Zdarzają się tu jednak wyjątki. Jak podaje poradnikprzedsiebiorcy.pl, gdy umowa cywilnoprawna spełnia znamiona stosunku pracy (jest wykonywana pod stałym nadzorem i kierownictwem zleceniodawcy, w warunkach przez niego określonych). W takich przypadkach możliwe, że okres, przez który zleceniobiorca wykonywał swoje obowiązki na jej podstawie, zostanie wliczony do stażu pracy. 

Umowa o pracę - jakie informacje i dane powinna zawierać? [WZÓR] Umowa o pracę - jakie informacje i dane powinna zawierać? [WZÓR]

Co wlicza się do stażu pracy?

Poza pracą na podstawie umowy do staży pracy wlicza się także okres:

  • pracy za granicą;
  • czynnej służby wojskowej
  • pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium dla osoby bezrobotnej w czasie szkolenia;
  • prowadzenia lub pracowania w gospodarstwie rolnym;
  • studiów doktoranckich (obejmujący nie więcej niż cztery lata, warunkiem jest uzyskanie tytułu doktora).

Do tego do stażu pracy wlicza się także okres, za który pracownikowi zostało przyznane wynagrodzenie po przywróceniu do pracy oraz o który skrócono mu czas wypowiedzenia (z powodów leżących po stronie pracodawcy).

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Chora kobieta Ile wynosi okres wyczekiwania na zasiłek chorobowy? To zależy od rodzaju umowy

Umowa zlecenie a wysokość emerytury

Umowa zlecenie podlega także oskładkowaniu, a więc ma także wpływ na wysokość przyszłej emerytury. Zleceniodawca za każdym razem opłaca bowiem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ubezpieczenie społeczne zleceniobiorcy:

  • od 0,40 do 3,60 proc. ubezpieczenia wypadkowego,
  • 19,52 proc. ubezpieczenia emerytalnego,
  • 8 proc. ubezpieczenia rentowego,
  • 9 proc. ubezpieczenia zdrowotnego. 
Więcej o: