Te aplikacje Google Play wykradały dane. Teraz pojawiają się ich nowe wersje [LISTA]

Kilka aplikacji, które były dostępne w sklepie Google Play wykradały dane do logowania do Facebooka. Sprawdź, czy na twoim smartfonie nie znajduje się jedna z nich - jeśli tak, usuń ją jak najszybciej.

Systemy Google nie są w stanie zweryfikować wszystkich aplikacji w stu procentach. Dlatego kilka z nich, które mogą nam zaszkodzić, trafiły do sklepu Google Play

Zobacz wideo Najlepsze appki do szkicowania? Opowiada o nich Bronek [TOPtech]

Tych dziewięć aplikacji z Google Play wykrada twoje dane

Okazuje się, że w sklepie Google Play przez jakiś czas były dostępne aplikacje, które pod pozorem programów do edycji zdjęć, optymalizacji telefonu czy wyświetlania horoskopów, tak naprawdę służyły do wykradania danych użytkowników tych aplikacji - przekazali specjaliści z firmy Dr. Web. Ekspertom udało się namierzyć dziesięć koni trojańskich, z czego dziewięć było dostępnych w sklepie Google Play.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Lista aplikacji wykradających dane: 

  • PIP Photo (ponad 5 mln pobrań);
  • Processing Photo (ponad 500 tys. pobrań);
  • Inwell Fitness (ponad 100 tys. pobrań);
  • Rubbish Cleaner (ponad 100 tys. pobrań);
  • Horoscope Daily (ponad 100 tys. pobrań);
  • App Lock Keep (ponad 50 tys. pobrań);
  • Lockit Master (ponad 5 tys. pobrań);
  • Horoscope Pi (ponad tysiąc pobrań);
  • App Lock manager (10 pobrań).

Należy uważać też na aplikacje, które mogą być powiązane z wyżej wymienionymi aplikacjami, jak na przykład  PIP Pic Camera Photo Editor, która to aplikacja również została zbanowana przez Google.

Łącznie z Google Play szkodliwe aplikacje pobrano sześć milionów razy

Szkodliwe aplikacje, które znalazły się w Google Play były w pełni funkcjonalne, jednak wyświetlało się w nich wiele reklam, które można było wyłączyć logując się na Facebooka. Aplikacje wyświetlały fałszywą stronę do logowania i w ten sposób kradziono dane. Fałszywe aplikacje pobrano łącznie ok. sześć milionów razy. Kiedy okazało się, że aplikacje wykradają dane Google usunął je ze sklepu oraz zablokował konta programistów, którzy udostępnili szkodliwe oprogramowanie. 

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: