Oddawanie krwi. Ile dni wolnych od pracy przysługuje honorowym dawcom krwi?

Ile dni wolnych przysługuje po oddaniu krwi? Czy zniesienie stanu epidemii w Polsce zmieniło coś w tej kwestii? Odpowiadamy.

Gdy w Polsce obowiązywał stan epidemii, związany z COVID-19, dawcom krwi przysługiwały dwa dni wolnego. Stan epidemii został jednak zniesiony 16 maja, bo spadła liczba zakażeń i hospitalizacji pacjentów z koronawirusem. Od tamtej pory mamy w kraju stan zagrożenia epidemicznego. Czy zatem osobom oddającym krew (w tym osocze po przebyciu COVID-19) wciąż należy się dwudniowe wolne?

Zdjęcie ilustracyjneKoronawirus. "Jeśli będziemy niefrasobliwi, może nas nieprzyjemnie zaskoczyć"

Tak - zarówno podczas epidemii, jak i zagrożenia epidemicznego honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolnego - dzień, w którym oddali krew oraz kolejny. Są pełnopłatne, a krwiodawca nie traci przy tym dni urlopowych z puli zagwarantowanej przez Kodeks pracy.

Zobacz wideo Morfologia u dziecka

Stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza? Jak długo potrwa?

- Stan zagrożenia epidemicznego [...] to sytuacja, w której spodziewamy się, że może dojść do ponownego wzrostu liczby zakażonych i obciążenia systemu ochrony zdrowia - wyjaśnił dr hab. Grzegorz Juszczyk, dyrektor NIZP PZH-PIB w opublikowanym przez rząd komunikacie. - Na tym etapie utrzymujemy dokładny monitoring poziomu zagrożenia epidemiologicznego. W pogotowiu są protokoły wdrożenia działań związanych ze stanem epidemicznym - podkreślił.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Do kiedy będzie trwał stan zagrożenia epidemicznego? Jak zapowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski, stan ten zostanie utrzymany co najmniej do września bieżącego roku. Również we wrześniu mają ruszyć szczepienia czwartą dawką szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Szef resortu zdrowia spodziewa się jesienią kolejnej silnej fali zachorowań. Więcej szczegółów w poniższym artykule:

Adam Niedzielski (zdjęcie ilustracyjne)Niedzielski: We wrześniu szczepienie czwartą dawką przeciw COVID-19

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: