Do świadczenia 500 plus dla seniora są upoważnione określone osoby. Okazuje się, że mogą z niego korzystać nie tylko seniorzy. Świadczeniobiorcą może też być osoba młodsza, która nie jest w wieku senioralnym. Dotyczy to osób, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. Aby otrzymać 500 plus dla seniora, należy jedynie uzupełnić wymagany wniosek.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Świadczenie 500 plus dla seniora przysługuje każdej uprawnionej do świadczenia osobie. Jest ono wypłacane co miesiąc dożywotnio. Niezbędne jest złożone wniosku w placówce ZUS. Można go przesłać pocztą lub wysłać elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Druk wymaganego wniosku znajduje się na stronie internetowej ZUS-u. Do wniosku należy dołączyć jedno z poniższych orzeczeń:
Jeżeli jesteśmy pewni, że ZUS posiada już wymagane orzeczenie w swojej dokumentacji, nie trzeba wysyłać go ponownie.
Świadczenie przysługuje osobom, które mieszkają w Polsce, posiadają polskie obywatelstwo lub mają prawo pobytu bądź prawo stałego pobytu w Polsce. Dotyczy to obywateli jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Obywatele spoza UE lub EFTA również mogą je otrzymać jeśli mają zalegalizowany pobyt. Osoba, która ubiega się o świadczenie 500 plus dla seniora, nie może otrzymywać emerytury lub renty. Nie może jej również przysługiwać prawo do innych świadczeń ze środków publicznych - dotyczy to zasiłku stałego i okresowego. Nie otrzymają świadczenia osoby, które pobierają emeryturę w innym państwie. Prawa do świadczenia 500 plus dla seniora nie traci jedynie osoba, która otrzymuje inne świadczenia, jednak ich łączna kwota nie przekracza 1 396,13 zł brutto. Emeryci i renciści mogą otrzymać świadczenie, jeśli ich świadczenia nie przekraczają 1 896,13 zł od marca 2022 r.