Dodatek do emerytury. Można zgarnąć nawet 1338 zł miesięcznie. Trzeba jednak spełnić kilka warunków

Osoby pobierające emerytury mają szansę zdobyć dodatkowe świadczenia, które pozwolą na podratowanie domowego budżetu. I to każdego miesiąca. Jakie warunki trzeba spełnić?

Coraz wyższe ceny w sklepach, to konsekwencja rekordowej inflacji. Chociaż według ekonomistów ta tendencja będzie się utrzymywać, to są sposoby na podratowanie domowego budżetu, które sprawdzą się w przypadku emerytów. Co ważne, wymienione niżej świadczenia można pobierać co miesiąc, a nie np. raz w roku, jak "czternastą emeryturę". 

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Dodatek do emerytury dla strażaków

Na dodatkowe 200 zł każdego miesiąca mogą liczyć seniorzy, którzy w swoim życiu byli członkami Ochotniczej Straży Pożarnej. Żeby zdobyć świadczenie trzeba mieć jednak za sobą 25 lat doświadczenia w takiej organizacji, oraz brać udział w akcjach ratowniczych co najmniej raz w roku. Na tych samych zasadach na dodatkowe świadczenie mają szanse osoby związane  z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. 

Ten dodatek do emerytury po 65. roku życia może wynieść nawet 1338,44 złTen dodatek do emerytury po 65. roku życia może wynieść nawet 1338,44 zł

Dodatek do emerytury dla matek... i nie tylko

Aż 1338,44 zł mogą zdobyć kobiety, które w życiu poświęciły się macierzyństwu. Emerytki, które urodziły czworo i więcej dzieci, mogą otrzymywać świadczenia z programu "Mama 4+". Jest jednak pewien haczyk - kwota 1338,44 nie jest doliczana do świadczenia, które pobieramy. Działa za to na zasadzie wyrównania - czyli jeśli np. pobieramy emeryturę w wysokości 200 zł, to świadczenie w ramach programu "Mama 4+" zostanie pomniejszone o tę sumę, tak, że w efekcie na naszym koncie co miesiąc będzie pojawiać się łącznie 1344 zł 44 gr. To świadczenie mogą też pobierać panowie, jeśli matka dzieci zmarła lub zdecydowała się ich nie wychowywać, a obowiązki spadły na ojca. 

PieniądzeEmerytury od lipca 2022 - tabela netto. Takie kwoty otrzymają seniorzy

Dodatek do emerytury po 65 roku życia. Przelicz swoje świadczenie

Sposobem na wyższą emeryturę może być też po prostu przeliczenie świadczenia. Wystarczy złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Możemy ją przeliczyć ze względu na zmiany, które zachodzą w tablicach  dłuższego trwania życia, sporządzanych przez GUS. Tyczy się to przede wszystkim osób, które niedawno przeszły na emeryturę oraz tych, którzy nadal pozostają aktywni zawodowo. Mogą zyskać po przeliczeniu nawet ponad 100 złotych miesięcznie.

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: