14. emerytura 2022. Komu przysługuje? Kiedy wypłaty? [TERMINY]

14. emerytura już niebawem wpłynie na konta najstarszych obywateli. Według szacunków na wypłatę w pełnej wysokości może liczyć 7,7 mln świadczeniobiorców. Kiedy pieniądze i kto je otrzyma? Odpowiadamy.

14. emerytura trafi do ok. 9 mln osób - z tego ok. 7,7 mln dostanie wypłatę w pełnej wysokości w kwocie 1338,44 zł brutto, a ok. 1,3 mln w kwocie pomniejszonej. Seniorzy mogą spodziewać się pieniędzy od 25 sierpnia do 20 września. Otrzymają je osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

14. emerytura 2022. Dla kogo i kiedy?

"Czternastka", czyli dodatkowe, jednorazowe świadczenie emerytalne jest wypłacane z urzędu. To oznacza, że seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków. Na wypłatę mogą liczyć wyłącznie ci, którzy nie mają do niej zawieszonego prawa, a ich comiesięczne świadczenie nie przekracza 4188,44 zł. 

"Będzie miało zastosowanie do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych" - podaje Infor.

W tym roku termin wypłaty czternastek został wyznaczony na okres od 25 sierpnia do 20 września. Dodatek trafi do seniorów wraz z ich comiesięcznym świadczeniem z ZUS, a zatem będzie to: 25 sierpnia, 5 września, 6 września, 9 września (gdyż 10 przypada w sobotę), 15 września lub 20 września.

Jarosław Kaczyński (zdjęcie ilustracyjne)Kaczyński zadeklarował, że będzie dążył do stałej "czternastki".

Ile wyniesie? Zasada "złotówka za złotówkę"

Pełną wypłatę otrzymają jedynie osoby, których emerytura nie przekracza 2,9 tys. zł. Powyżej tej kwoty obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę" - czyli świadczenie zostanie odpowiednio pomniejszone o różnicę między wypłacaną emeryturą a kwotą ujętą w ustawie. Zgodnie z mechanizmem seniorzy, którzy mają 4188,44 zł i więcej, nie otrzymają dodatkowych pieniędzy.  

Komin (zdjęcie ilustracyjne)Czyste Powietrze Plus. Rząd przeznaczy dwa mld zł na program

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: