Kryształy z PRL teraz mogą być warte fortunę. Kolekcjonerzy są gotowi zapłacić ogromne pieniądze

W PRL-u kryształy były symbolem dobrego smaku i elegancji. Później jednak odeszły do lamusa ustępując tanim wyrobom ceramicznym dostępnym w sieciówkach. Teraz moda powraca, a kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za kryształy więcej niż kiedykolwiek!

Kryształy z PRL przeżywają drugą młodość. Kolekcjonerzy zafascynowani estetyką poprzedniej epoki są w stanie zapłacić krocie za najciekawsze egzemplarze designu w stylu retro. Warto sprawdzić, czy w szafce z rzeczami po babci, lub na zapomnianej półce w piwnicy nie zostały żadne szklane dzieła sztuki. Sprzedaż kryształów hula na aukcjach internetowych. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Zobacz wideo Polskie kino coraz częściej zachwyca się PRL-em

stare banknoty (zdjęcie ilustracyjne)Banknoty z PRL-u warte fortunę? Trzeba zwrócić uwagę na jeden szczegół

Kryształy z PRL. Za ile można je sprzedać? 

Ceny za kryształy z PRL utrzymują się na naprawdę wysokim poziomie. Kolekcjonerzy są gotowi płacić tysiące złotych za najciekawsze egzemplarze designu w stylu retro. 

Handel PRL-owskimi kryształami kwitnie na portalach aukcyjnych. To tam można wystawić swoje zbiory i znaleźć najciekawsze perełki. Ceny są bardzo różnorodne - wpływają na nie różne czynniki. Liczy się przede wszystkim dostępność. Zwykłą, kryształową miskę, którą w swoich zbiorach miała kilkadziesiąt lat temu niemal każda gospodyni domowa, można zdobyć za 40 zł. Wazon z kołowego kryształu to już większy wydatek - około 200 zł.  Jeśli natomiast wazon, który wpadł nam w oko, to kolorowy egzemplarz z lat 60-tych, to zapłacimy za niego nawet 1300 zł. 

Kolejki do sklepów. SezamOd pustych sklepów po city breaki zagranicą. 30 lat wolnej Polski oczami pokolenia '89

Jeszcze więcej kosztować będzie zestaw kieliszków z lato 80. - moda na tę epokę podbija ceny ceramiki i designerskich elementów wystroju w stylu vintage. 

Moda na kryształy powraca. Jak o nie dbać? 

Jeśli już zdobędziemy wymarzoną kryształową zastawę, albo jeśli chcemy odpowiednio zadbać o odziedziczone kryształowe naczynia, zanim wystawimy je na aukcję, musimy odpowiednio o nie zadbać. Kryształ nie lubi ciepła - dlatego zastawę powinno się myć w zimnej wodzie, z dodatkiem odrobiny płynu do naczyń. Nie myjmy kryształów w zmywarce! Ciepła woda i detergenty spowodują, że szkło zacznie matowieć - a to przecież właśnie w jego błysku tkwi cała magia! 

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: