Jak ochłodzić mieszkanie w upały bez klimatyzacji? Proste sposoby za grosze [PORADNIK]

Jak łatwo i w miarę tanio ochłodzić mieszkanie, gdy na dworze panuje 30-kilkustopniowy upał? Co sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy.

Od około tygodnia Polska zmaga się z falą upałów. Miejscami temperatura w ciągu dnia wzrasta do 34-35 stopni Celsjusza, a nocą nie spada poniżej 18-20 stopni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w czwartek i piątek będzie jeszcze goręcej - lokalnie termometry mogą wskazywać nawet 37 stopni. Więcej szczegółów w artykule poniżej:

Upał w Warszawie Na termometrach nawet 37 stopni. IMGW wydało ostrzeżenia 3. stopnia

Jak przetrwać upał bez klimatyzacji? Tanie sposoby na ochłodzenie mieszkania

Eksperci zalecają, by w najgorszy upał chronić się przed słońcem i nie wychodzić z domu. W nagrzanym mieszkaniu trudno jednak wytrzymać. Dobrym rozwiązaniem jest klimatyzacja, ale jest ona droga i zużywa sporo energii. Jak zatem poradzić sobie bez klimatyzacji?

  • Tańszym i mniej energochłonnym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest wentylator, przed którym można dodatkowo postawić plastikowe butelki z zamrożoną wcześniej wodą (jeśli nie mamy butelek, możemy postawić miskę z zimną wodą i kostkami lodu). Dzięki temu po całym pomieszczeniu będzie rozchodziło się przyjemne, chłodne powietrze.
  • Warto przewietrzyć mieszkanie, ale powinno się to robić w nocy i - o ile to możliwe - wcześnie rano, gdy temperatura jest najniższa. W pozostałych porach najlepiej zostawić zamknięte okna i dodatkowo je zasłonić, np. roletami. Można też zawiesić na oknach białą bawełnianą i nieprzezroczystą tkaninę, która będzie odbijała światło słoneczne. Ważne, żeby powiesić materiał od zewnętrznej strony okien, bo w przeciwnym razie nagrzeją się szyby. Do tego można zmoczyć taką tkaninę, dzięki czemu będzie z niej odparowywało ciepło.
  • Pomocny może okazać się koc termiczny (srebrno-złota folia ratunkowa), który można kupić w aptece lub sklepie medycznym (w znanych sklepach internetowych kosztuje mniej niż 5 złotych). Należy przykleić go po zewnętrznej stronie okna, srebrną stroną w kierunku słońca.
Zobacz wideo Proste triki przyniosą wam ulgę w upały

Fala upałów przyniesie tropikalne noce. Co to takiego?

Upał daje się we znaki nie tylko w dzień. W kilka najbliższych nocy temperatura w wielu miejscach Polski będzie utrzymywała się na poziomie ponad 20 stopni Celsjusza, a miejscami sięgnie nawet 26-27 stopni, co znacznie utrudni zasypianie. Jak ułatwić sobie sen przy tak ekstremalnym upale? Porady znajdziesz w tym artykule:

Zachód słońca (zdjęcie ilustracyjne) Idą tropikalne noce. Nawet 27 stopni. Co zrobić, żeby łatwiej zasnąć?

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: