Fala upałów i tropikalne noce stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i organizmu. W ostatnich dniach regularnie w wielu regionach Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej drugiego stopnia, w trzystopniowej skali. Synoptycy informują, że wysokie temperatury w najbliższym czasie nas nie odpuszczą. W związku z tym tłumaczymy, czym jest hipertermia. Jakie są objawy udaru cieplnego? Odpowiadamy.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Człowiek czuje się najbardziej komfortowo w 27-31 stopniach Celsjusza - podaje portal czytelnia-medyczna.pl. Człowiek podobnie jak inne ssaki jest organizmem stałocieplnym, podwyższona temperatura otoczenia przyspiesza reakcje metaboliczne i grozi nieodwracalnymi zmianami. Mimo że w Polsce występuje klimat umiarkowany, odnotowuje się wiele przypadków hipertermii. Co to takiego?
Hipertermia to przegrzanie organizmu. Gdy dochodzi do kumulacji ciepła w organizmie, jego zdolność naturalnego ochładzania się przez pocenie znacznie spada. Jak pisaliśmy, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych Michał Sutkowski podkreślił, że najlepszą profilaktyką, by uchronić się przed wysoką temperaturą, jest unikanie przebywania na słońcu.
Objawy przegrzania organizmu mogą wystąpić nawet kilka godzin po ekspozycji na słońce. Do głównych oznak hipertermii należą:
Hipertermia ma swoje poważne konsekwencje m.in.:
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.