Emerytura za urodzenie dzieci. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dodatkowe 1338 zł miesięcznie?

Emerytura za urodzenie dzieci to dodatkowe świadczenie dla kobiet, które poświęciły dużą część swojego życia macierzyństwu. Żeby otrzymywać dodatkowe świadczenie, trzeba jednak spełnić określone warunki. Jakie?

Emerytura za urodzenie dziecka to świadczenie, które ma wesprzeć budżety Polek, które zdecydowały się poświęcić sporą część życia macierzyństwu. Pieniądze nie są przyznawane automatycznie - żeby je zdobyć, trzeba złożyć wniosek. Żeby jednak otrzymać 1338 zł miesięcznie, musimy spełniać jeden warunek. Świadczenie trafi tylko do tych, które urodziły i wychowały co najmniej trójkę dzieci.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytura za urodzenie dzieci. Jak zdobyć dodatkowe 1338 zł?

Emerytura, zdjęcie ilustracyjneEmerytury od lipca będą wyższe, ale nie dla wszystkich [WYLICZENIA]

Emerytura za urodzenie dzieci to świadczenie pochodzące z programu "mama cztery plus". Program jest rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. Przeznaczony jest dla kobiet, które rodząc i wychowując czworo i więcej dzieci, nie mogły podjąć pracy zarobkowej, lub zrezygnowały z niej, żeby zająć się pracą w domu. Takie osoby, ze względu na ograniczony staż pracy, po osiągnięciu wieku emerytalnego często żyją na granicy ubóstwa, bez praw do innego wsparcia finansowego. Program ma pomóc to zmienić. Kwota emerytury za dzieci podlega waloryzacji i od marca 2022 roku wynosi dokładnie 1338,44 zł brutto.

Chociaż potocznie świadczenie nazywane jest "matczyną emeryturą", to mogą się o nie ubiegać także ojcowie. Muszą jedna spełnić poniższe warunki:

  • osiągnąć wiek emerytalny, czyli ukończyć 65 lat;
  • wychować minimum czwórkę dzieci, w sytuacji, gdy ich matki albo zmarły albo odeszły i nie zajmowały się dziećmi.

Jeśli osoba ma już przyznane świadczenie emerytalne, jednak niższe od najniższej emerytury, to w ramach programu "mama cztery plus" zostanie ono podniesione do kwoty 1338,44 zł.

Emerytura dla mam. Jak złożyć wniosek o pieniądze?

Jeśli spełnia się powyższe kryteria, należy złożyć do ZUS wniosek o przyznanie prawa do świadczenia.

Do dokumentu trzeba dołączyć oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej (druk ERU). Jeśli dziecko nie przyszło na świat w Polsce, konieczne będzie też załączenie zagranicznego dokumentu potwierdzającego jego urodzenie. Potrzebne będzie także zaświadczenia potwierdzające osiągane dochody oraz inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

200 złotych do emerytury500 plus dla emerytów i nie tylko. Jak otrzymać dodatkowe pieniądze?

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: