Wypłata 14. emerytury ma zapewnić dodatkowe wsparcie dla emerytów i rencistów w 2022 r. Kiedy i komu świadczenie wpłynie na konto? Zasady dotyczące przyznawania "czternastek" zawiera projekt wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
"Czternastka" zostanie wypłacone automatycznie, bez konieczności składania wniosków. Jednak pieniądze nie są dla każdego. Seniorzy muszą spełnić jeden warunek - próg dochodowy. Na wypłatę mogą liczyć wyłącznie ci, którzy nie mają do niej zawieszonego prawa, a comiesięczne świadczenie nie przekracza 4188,44 zł.
"Będzie miało zastosowanie do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych" - podaje Infor.
W tym roku 14. emerytura będzie wyższa niż w 2021. Dodatek, dzięki waloryzacji, wyniesie po potrąceniu składki zdrowotnej i zwolnieniu z PIT 1217,98 zł netto. Pełna wysokość czternastki trafi jednak wyłącznie do tych, których świadczenia nie przekraczają 2900 brutto. Pozostali otrzymają wypłaty pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".
W tym roku termin wypłaty czternastek został wyznaczony na okres od 25 sierpnia do 20 września. Dodatek trafi do seniorów wraz z ich comiesięcznym świadczeniem z ZUS, a zatem będzie to: 25 sierpnia, 5 września, 6 września, 9 września (gdyż 10 przypada w sobotę), 15 września lub 20 września.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.