Wypłata 14. emerytury 2022. Kiedy pieniądze pojawią się na koncie? [DATY]

Kiedy wypłata 14. emerytury 2022? Kto otrzyma świadczenie? W odróżnieniu od "trzynastki" pieniądze trafią jedynie do wybranych najstarszych obywateli.

Wypłata 14. emerytury ma zapewnić dodatkowe wsparcie dla emerytów i rencistów w 2022 r. Kiedy i komu świadczenie wpłynie na konto? Zasady dotyczące przyznawania "czternastek" zawiera projekt wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Wypłata 14. emerytury 2022. Kto skorzysta?

"Czternastka" zostanie wypłacone automatycznie, bez konieczności składania wniosków. Jednak pieniądze nie są dla każdego. Seniorzy muszą spełnić jeden warunek - próg dochodowy. Na wypłatę mogą liczyć wyłącznie ci, którzy nie mają do niej zawieszonego prawa, a comiesięczne świadczenie nie przekracza 4188,44 zł. 

"Będzie miało zastosowanie do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych" - podaje Infor.

Kiedy pieniądze pojawią się na koncie? [DATY]

W tym roku 14. emerytura będzie wyższa niż w 2021. Dodatek, dzięki waloryzacji, wyniesie po potrąceniu składki zdrowotnej i zwolnieniu z PIT 1217,98 zł netto. Pełna wysokość czternastki trafi jednak wyłącznie do tych, których świadczenia nie przekraczają 2900 brutto. Pozostali otrzymają wypłaty pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

W tym roku termin wypłaty czternastek został wyznaczony na okres od 25 sierpnia do 20 września. Dodatek trafi do seniorów wraz z ich comiesięcznym świadczeniem z ZUS, a zatem będzie to: 25 sierpnia, 5 września, 6 września, 9 września (gdyż 10 przypada w sobotę), 15 września lub 20 września.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: