Żeby otrzymać rentę dożywotnią, trzeba przede wszystkim posiadać na własność nieruchomość. To jednak niejedyny warunek przyzna świadczenia. Podpowiadamy, co zrobić, żeby skutecznie się o nie ubiegać. Zwracamy też uwagę na zagrożenia.
Żeby otrzymać rentę dożywotnią, trzeba ukończyć 60 lat i posiadać własne nieruchomości. Może to być dom lub mieszkanie - jak informuje Fundusz Hipoteczny DOM. Na czym polega renta dożywotnia? To świadczenie, które przyznawane jest przez instytucję finansową, w zamian za przekazania funduszowi praw do dysponowania nieruchomości po naszej śmierci. Z tego powodu nazywa się ją także rentą hipoteczną.
W ramach umowy senior zostaje w swoim domu do śmierci, jednak spadkobiercy nie mają do niej praw po jego odejściu. Prawa do nieruchomości są przejmowane przez fundusz w chwili podpisania umowy. Jeśli jednak potomkowie zmarłego będą chcieli korzystać z jego nieruchomości, to przysługuje im prawo pierwokupu nieruchomości w wyznaczonej cenie.
Wysokość renty dożywotniej, jak łatwo się domyśleć, zależy od wartości posiadanej przez seniora nieruchomości. Na stawkę świadczenia wpływają też czynniki demograficzne - płeć i wiek seniora. Średnio renta dożywotnia to około 1000 zł. Jeśli jednak nieruchomość jest bardzo cenna, świadczenie może wynieść nawet 5000 zł.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Zanim zdecydujemy się na taką umowę, warto to dobrze przeanalizować. W 2020 roku sprawą rent dożywotnich zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który zwracał uwagę na to, że wycenia nieruchomości to zwykle kwestia uznaniowa. Rentą hipoteczną zwykle najbardziej interesują się osoby starsze w trudnej sytuacji finansowej - bez specjalistycznej wiedzy i dostępu do wsparcia prawnego. Warto pamiętać, że fundusze oferujące takie renty nie podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.