300 plus na "Dobry start" na wyprawkę szkolną. Niebawem rusza nabór wniosków

Właśnie zaczęły się wakacje, ale wielu rodziców już teraz myśli o wyprawce dla swojego dziecka na nowy rok szkolny. Mogą skorzystać ze świadczenia 300 plus na dobry start, czyli po prostu dodatkowych 300 złotych na szkolne zakupy. Nabór wniosków rusza w lipcu. Komu 300 plus przysługuje, a komu nie? Przypominamy.

300 plus na "Dobry start" to wsparcie przyznawane na wyprawkę szkolną dziecka do 20. roku życia lub - w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - do 24. r. ż. Rodzice lub opiekunowie mogą ubiegać się o to świadczenie raz w roku.

Program Rodzina 500 plus (zdjęcie ilustracyjne)Jak złożyć wniosek o 500 plus? Ostatnie dni, by otrzymać wyrównanie

300 plus na dobry start. Komu nie przysługuje?

"Świadczenie 'Dobry start' nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Rządowy program 'Dobry start' nie obejmuje również studentów" - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Szczecin, (18.06.2022 r.)Bezpieczeństwo nad wodą. Podstawowe zasady. O czym pamiętać? [LISTA]

Dobry start na rok szkolny 2022/2023. Gdzie złożyć wniosek? Do kiedy można to zrobić?

Wniosek o świadczenie 300 plus można złożyć tylko przez internet. Do wyboru są trzy sposoby:

Szczegółową instrukcję przedstawia poniższy filmik:

 

Przyjmowaniem wniosków o "Dobry start", ich rozpatrywaniem oraz wypłatą tego świadczenia zajmuje się ZUS. Środki będą wypłacane tylko w formie bezgotówkowej, na konto bankowe, które wskazał rodzic lub opiekun dziecka.

Każdego roku wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada. Warto zrobić to wcześnie, bo jak tłumaczy MRiPS, "złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września". Jeśli natomiast wniosek zostanie złożony później, tj. we wrześniu, październiku lub listopadzie, to na pieniądze trzeba będzie poczekać dłużej - wpłyną na konto w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Zobacz wideo Jak zaoszczędzić na wyprawce szkolnej?

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: