Mole domowe. Jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby na nieznośne insekty

Mole stanowią problem w wielu gospodarstwach domowych. Jeśli je zauważysz, musisz natychmiast zacząć działać. Jak się ich pozbyć? Przedstawiamy sposoby.

Mole w swojej dorosłej postaci, czyli niewielkie, brunatne motyle, nie wyrządzają wiele szkody. Żyją krótko, ale na tyle wystarczająco, aby zdążyć się rozmnożyć i złożyć jaja (100-200 szt.), z których po kilku dniach wylęgają się właściwe szkodniki, czyli larwy. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Mrówki? Rybiki? Karaluchy? Jeśli masz je w domu - pozbądź się jak najszybciej. Doradzimy jak

Mole domowe - odzieżowe i spożywcze

"W przeciwieństwie do formy dorosłej owada, młode larwy są niezwykle żarłoczne, dlatego swoją działalnością mogą wyrządzać spore szkody" - podaje portal Murator. Można wyróżnić dwa gatunki moli: 

  • mól włosienniczek tzw. mól odzieżowy - jest zagrożeniem szczególnie dla ubrań wykonanych z naturalnych materiałów, wyrządza w materiałach poważne szkody,
  • omacnica spichrzanka, znana jako mól spożywczy - żywią się suchymi produktami spożywczymi, takimi jak kasze, mąka, ziarna i cukier, gdzie rozmnażają się larwy.

Jak się ich pozbyć moli spożywczych?

Jeśli zauważysz charakterystyczną pajęczynę na którymś z opakowań - musisz rozpocząć akcję "poszukiwawczą". Aby zwalczyć szkodniki, wystarczy zastosować jeden z wielu domowych sposobów.

  1. Przetrzyj dokładnie szafkę octem jabłkowym. W ten sposób zabezpieczysz ją na przyszłość przed atakiem moli. Jest duszący, nieprzyjemny i odstraszy owady.
  2. Zastaw na nie pułapkę. Niewielki słoiczek z octem jabłkowym zwabi je i sprawi, że po prostu w nim utoną.
  3. Wsyp do papierowej torby bądź naczynia karmę dla chomika i zostawia w szafce kuchennej. Przyciąga ona larwy moli spożywczych.
  4. Zamiast trzymać produkty w oryginalnych kartonach, przesyp je do szczelnych słoików lub plastikowych pudełek.

Mole odzieżowe. Sposoby

Mole ubraniowe mogą dostać się do naszego mieszkania lub domu przez otwarte okno, szyb wentylacyjny lub klatkę schodową. Co na nie działa?

  1. Sięgnij po lawendę, miętę, cytrynę, trawę cytrynową, szałwię, goździki czy ziele angielskie. Skorzystajmy z suszonych roślin, saszetek zapachowych czy aerozoli i umieść lub rozpyl je w szafie.
  2. Wyjmij z szafy wszystkie ubrania z naturalnych materiałów i wynieś je na kilka dni na zewnątrz. Latem znajdujące się w nich jaja lub larwy moli zniszczy słońce, natomiast zimą - niska temperatura.

jak pozbyć się moli spożywczychJak pozbyć się moli spożywczych na długo? Użyj płynu z kuchni za 7 zł

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: