Astronomiczne lato 2022. Kiedy się zaczyna? Ile potrwa najdłuższy dzień w roku?

Zbliża się pierwszy dzień lata - zarówno kalendarzowego, jak i astronomicznego - związanego z przesileniem letnim, będącego zarazem najdłuższym dniem w roku. Ile najdłuższy dzień 2022 roku potrwa w różnych częściach Polski? Odpowiadamy.

Rozróżnia się kilka rodzajów pór roku. Astronomiczne pory roku są definiowane przez momenty górowania Słońca w zenicie nad równikiem, co następuje w momencie równonocy wiosennej i jesiennej, albo zwrotnikami - w czasie przesilenia letniego i zimowego. Początki astronomicznych pór roku mogą różnić się od kalendarzowych, które są konkretnymi dniami w roku. U nas początek kalendarzowego lata przypada zawsze 22 czerwca, czyli nadejdzie już w najbliższą środę. Są też klimatyczne pory roku, a nawet fenologiczne, określane na podstawie zachowania się roślinności.

Zobacz wideo Najlepsze aplikacje dla zainteresowanych kosmosem

Kiedy wypada najdłuższy dzień w roku? Ile potrwa?

We wtorek 21 czerwca o godzinie 11:13 Słońce wejdzie w znak Raka i tym samym na półkuli północnej zacznie się astronomiczne lato. Jak zostało już wspomniane, jego początek jest uzależniony od przesilenia letniego, czyli momentu, w którym ziemia maksymalnie wychyla się w kierunku Słońca. Jest to jednocześnie najdłuższy dzień w roku, a którym następuje najkrótsza noc.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Pierwszy dzień lata. Kiedy przypada letnie przesilenie? Czym jest Noc Kupały?Noc Kupały 2022. Kiedy najdłuższy dzień w roku?

Długość dnia i nocy różni się w zależności od tego, w jakiej części Polski się znajdujemy. W najdalej wysuniętych na północ fragmentach naszego kraju najdłuższy dzień roku potrwa 17 godzin i 15 minut, w centrum - około 16 godzin i 45 minut, a na południowych krańcach - 16 godzin i 12 minut.

Od przesilenia letniego dni, choć powoli, będą stawać się coraz krótsze, a noce coraz dłuższe, aż do 22 grudnia, czyli przesilenia zimowego (astronomicznego początku zimy), kiedy nastąpi równonoc, a dni znów zaczną się wydłużać  Koniec lata następuje u nas w momencie równonocy jesiennej w drugiej połowie września.

Nimfy kleszcza to niedojrzałe osobniki, które ze względu na rozmiar są często niedostrzegalne gołym okiem.Jak usunąć kleszcza? Sposoby na usunięcie kleszczy z ciała i z ubrań

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: