Noc Kupały to słowiańskie święto związane z przesileniem letnim, czyli momentem maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca. Co roku przypada w okolicy 20-21 czerwca. Jak będzie to wyglądać w tym roku?
We wtorek 21 czerwca Słońce wzejdzie o godzinie 4:14, wchodząc w znak Raka. Dzień będzie trwał aż 16 godzin i 47 minut. O godzinie 11:14 nastąpi przesilenie letnie i zacznie się astronomiczne lato. Słońce zajdzie natomiast o 21:01 i rozpocznie się najkrótsza noc w roku, zwana Nocą Kupały.
Noc Kupały nazywa się czasem mylnie Nocą Świętojańską. Ta ostatnia w rzeczywistości wypada jednak dopiero w nocy z 23 na 24 czerwca, czyli w wigilię Świętego Jana, i powstała jako chrześcijańska odpowiedź na pierwsze z obchodów.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Noc Kupały nazywa się czasem "słowiańskimi walentynkami" - to właśnie wtedy młodzi ludzie mogli łączyć się w pary i znikać na całą noc, a dziewczęta plotły wianki z kwiatów, w które następnie wpinały świece i puszczały na rzekę. Jeśli płomień zgasł lub wianek utknął w zaroślach, oznaczało to dla jego właścicielki staropanieństwo.
To czas poświęcony płodności i urodzajowi. Jednym z charakterystycznych dla niego rytuałów były ogniska, które miały oświetlać drogę dobrym duchom oraz odpędzać złe moce. Tej nocy odbywały się także tańce czy skoki przez ogień.
Święta związane z letnim przesileniem Słońca obchodzi się także w innych krajach. W krajach anglosaskich noszą one nazwę Midsummer, w germańskich Mittsommerfest. Na południu Polski popularne są natomiast uroczystości o podobnym charakterze, znane jako sobótka lub sobótki, natomiast na Warmii i Mazurach - palinocki.