Matura 2022. Kiedy wyniki? Jak je sprawdzić?

Matura 2022 dobiegła końca, a jej wyniki absolwenci szkół średnich poznają już niebawem. Kiedy? Jak je sprawdzić? Odpowiadamy.

Matura w tym roku trwała od 4 do 23 maja. Łącznie 289 tys. uczniów zmierzyło się z zadaniami ustalonymi na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej. Kiedy maturzyści poznają wyniki egzaminów? Wszystkie informacji znajdziesz w artykule.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Oliwia Bieniuk relaksuje się po maturach

Matura 2022. Kiedy wyniki? 

Wszystkie wyniki matur zostaną podane 5 lipca o godzinie 8:30. Będą udostępnione na portalu przygotowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Tego samego dnia szkoły otrzymają świadectwa uczniów, aneksy i informacje o wynikach egzaminów i przekażą te dokumenty zdającym.

"Absolwent, który zdał egzamin maturalny, otrzymuje świadectwo dojrzałości i jego odpis. Świadectwo zawiera szczegółowe wyniki, jakie zdający uzyskał. Wyniki z egzaminów z poszczególnych przedmiotów w części pisemnej będą przedstawiane w dwóch formach: jako procent uzyskanych punktów i jako pozycja na skali centylowej, wskazująca, jaki odsetek zdających uzyskał taki sam lub niższy wynik od posiadacza świadectwa. [...] Wyniki egzaminów z przedmiotów dodatkowych, do których absolwent przystępuje dobrowolnie, nie mają wpływu na zdanie egzaminu. Odnotowuje się je jednak na świadectwie dojrzałości" - informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

5 lipca absolwenci będą mogli wprowadzić dane do systemów rekrutacyjnych na uczelnie wyższe. Jeśli ktoś nie uzyskał wystarczającej liczby punktów i nie zdał jednego z egzaminów - nic straconego. Sesja poprawkowa odbędzie się 23 sierpnia o godz. 9:00. 

Lato (zdjęcie ilustracyjne) Kiedy zaczyna się astronomiczne lato? Zbliża się najdłuższy dzień w roku

Rekrutacja na studia 2022 

Rekrutacja na studia odbywa się drogą elektroniczną. Osoby muszą w odpowiednim terminie zarejestrować się w systemie IRK - Internetowej Rekrutacji Kandydatów, wprowadzić wymagane dane, a po wynikach rekrutacji dostarczyć niezbędne dokumenty.

Etapy:

  1. Rejestrujemy się w systemie IRK.
  2. Wprowadzamy wyniki z matur (po 5.07). 
  3. Dokonujemy opłaty rekrutacyjnej.
  4. Po określonym czasie w systemie rekrutacyjnym powinna pojawić się informacja na temat zakwalifikowania lub niezakwalifikowania na studia, a także liczba punktów uzyskana w procesie rekrutacyjnym.
  5. Ostatnim krokiem jest złożenie dokumentów na wybraną uczelnię.

Minister Czarnek o zmianach w szkole od 1 września HiT przedmiotem na maturze? "Myśleliśmy, że to będzie 'michałek'"

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: