Kiedy jest najdłuższy dzień w roku? Ile trwa najkrótsza noc?

Za oknem lato w pełni, choć do tego astronomicznego zostało nam jeszcze troszkę czasu. Przesilenie letnie przed nami, a tym samym również najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku. O której godzinie wstanie słońce? Odpowiadamy.

Temperatura powietrza w niedzielę dobiła nawet do 37 stopni Celsjusza w niektórych regionach. Choć pogoda jest prawdziwie letnia, astronomiczne ani kalendarzowe lato się jeszcze nie rozpoczęły. Pierwszy dzień astronomicznego lata czeka nas we wtorek 21 czerwca o godz. 11:13, natomiast kalendarzowe - dzień później, 22 czerwca. 

Zobacz wideo Sprytna wyprawa na plażę, czyli zrób sobie torbę, grilla i wkłady do lodówki, a potem ukryj cenne rzeczy!

Kiedy wypada najdłuższy dzień w roku?

Początek astronomicznego lata, czyli przesilenie letnie na półkuli północnej, zwane także przesileniem czerwcowym to moment kiedy dzień jest najdłuższy. W tym czasie dochodzi do maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca. Biegun północny jest znacznie bliżej Słońca niż południowy. Słońce w tym dniu góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. 

W momencie przesilenia letniego cała strefa podbiegunowa półkuli północnej jest oświetlona Słońcem i panuje tu tzw. dzień polarny. W obszarze między kołem podbiegunowym północnej półkuli a równikiem jest to najdłuższy dzień w roku (jest tym dłuższy im większa szerokość geograficzna), a na półkuli południowej jest to najkrótszy dzień roku.

Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o nowym święcie państwowym Nowe święto państwowe 20 czerwca już jutro! Czy będzie wolne od pracy?

W tym roku zgodnie z zapowiedziami specjalistów potrwa on przez 17 godzin i 15 minut w punktach najbardziej wysuniętych na północ, 16 godzin i 45 minut, w centrum oraz 16 godzin i 12 minut na południu. Dla porównania najkrótszy dzień trwa o 9 godzin i 4 minuty krócej. 

Słońce wstanie tego dnia już o godzinie 4:14, co oznacza, że najkrótsza noc w roku potrwa 7 godzin i 14 minut. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dzień Ojca - zdjęcie ilustracyjne Dzień Ojca 2022. Kiedy wypada to święto? Czego życzyć tacie?

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: