14. emerytura nie dla wszystkich. Kto nie dostanie świadczenia?

W przeciwieństwie do "trzynastki" 14. emerytura nie przysługuje wszystkim seniorom uprawnionym do pobierania świadczenia emerytalnego lub renty. Kto może liczyć na wypłatę? Odpowiadamy.

14. emerytura w 2022 roku ma zostać wypłacona ok. 9 mln osób - wynika z szacunków rządu. Koszty przyznania dofinansowania wyniosą w 2022 roku ok. 11,4 mld zł. Świadczenie ma być wypłacane od 25 sierpnia do 20 września. Ile wyniesie w tym roku 14. emerytura. Komu przysługuje? 

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

14. emerytura nie dla wszystkich. Kto dostanie świadczenie? 

13.emerytura przysługiwała wszystkim osobom, które są uprawnione do wypłaty świadczenia emerytalnego lub renty. W przypadku 14.emerytury sytuacja wygląda jednak inaczej. Zgodnie z ustawą uchwaloną przez Sejm pełna "czternastka" będzie przysługiwać tylko tym seniorom, których świadczenia nie przekraczają 2,9 tysięcy złotych brutto. 

Jeśli świadczenie jest wyższe, obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Co to oznacza? Świadczenie jest wówczas pomniejszane o różnicę między wypłacaną emeryturą a kwotą, którą ujęto w ustawie. "Czternastki" w ogóle nie otrzymają osoby z emeryturą w wysokości 4188,44 zł lub większą oraz te, którym zawieszono prawo do świadczenia. 

Więcej informacji na temat świadczeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o nowym święcie państwowymNowe święto państwowe 20 czerwca już jutro! Czy będzie wolne od pracy?

14. emerytura. Ile wyniesie w 2022 roku? 

14.emerytura zostanie wypłacona w kwocie będącej odpowiednikiem najniższej emerytury - 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 złotych na rękę dla osób, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. złotych. Dodatkowo w tym roku obowiązuje minimalna kwota świadczenia. Jeśli emerytowi przysługuje mniej niż 50 zł, nie dostanie on świadczenia. 

Bon turystycznyBon turystyczny 2022. Nawet 1000 zł na wakacje dla dziecka. Do kiedy?

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: