Kiedy zaczyna się astronomiczne lato? Zbliża się najdłuższy dzień w roku. Od kiedy wakacje?

Astronomiczne lato oraz wakacje są przed nami. Już niebawem będziemy mogli udać się na letni wypoczynek. Kiedy go rozpoczniemy? Odpowiadamy.

Data astronomicznego lata uzależniona jest od przesilenia letniego, kiedy to nasza planeta wychyla się maksymalnie w stronę Słońca. Co ciekawe, w zależności od położenia poszczególnych miejsc, różnica w długości dnia może wtedy wynosić nawet godzinę. Kiedy wypada najdłuższy dzień w roku? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo To będą drogie wakacje pod kątem usług?

Astronomiczne lato. Kiedy początek nowej pory roku?

Lato astronomiczne rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego i trwa do momentu równonocy jesiennej. W 2022 roku astronomiczne lato rozpocznie się dokładnie 21 czerwca o godz 11:14.

Natomiast koniec lata przypada 23 września o godz. 3:04 (czasami wypada dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Lato kalendarzowe rozpocznie się w środę 22 czerwca.

Balkon (zdjęcie ilustracyjne)Sześć rzeczy, których nie możesz robić na balkonie. Grożą za nie kary [LISTA]

Przypominamy, że przesilenie letnie wiąże się z najdłuższym dniem i jednocześnie najkrótszą nocą w roku. Mieszkańcy strefy podbiegunowej mierzą się ze zjawiskiem dnia polarnego, podczas którego słońce nieprzerwanie pozostaje nad horyzontem. Z kolei w strefie podbiegunowej, na półkuli południowej, zaczyna panować noc polarna. W Polsce najdłuższy dzień potrwa przez 17 godzin i 15 minut w punktach najbardziej wysuniętych na północ, 16 godzin i 45 minut, w centrum oraz 16 godzin i 12 minut na południu.

Koniec roku szkolnego 2021/2022. Od kiedy wakacje?

Rok szkolny kończy się 23 czerwca 2022. Następnego dnia we wszystkich szkołach odbędą się uroczyste akademie, na których wręczone zostaną świadectwa i wyróżnienia. Wakacje w tym roku rozpoczynają się 25 czerwca i będą trwać aż do 31 sierpnia. Oznacza to, że uczniowie odpoczną przez pełne 66 dni.

Dziewczynka się uczyKoniec roku szkolnego już za rogiem. Do kiedy wystawianie ocen 2022?

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: