Bon turystyczny 2022. Nawet 1000 zł na wakacje dla dziecka. Do kiedy jest ważny? Jak go aktywować?

Polskim Bonem Turystycznym rodzice mogą opłacić wakacyjny wypoczynek swojego niepełnoletniego dziecka. Aktywowanie bonu jest bardzo łatwe. Warto się pospieszyć, bo lato jest coraz bliżej, a i czas na wykorzystanie świadczenia jest ograniczony.

Komu przysługuje Polski Bon Turystyczny? Świadczenie to można dostać na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością kwota wsparcia jest wyższa i wynosi 1000 zł.

"Podobnie jak w programie 'Rodzina 500 Plus', bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów. Z bonu turystycznego będzie mogło skorzystać niemal 6,5 miliona polskich dzieci, w tym także dzieci rodziców pracujących za granicą" - czytamy w komunikacie na stronie rządu.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny? Co można nim opłacić?

Bonem turystycznym można opłacić m.in. pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, campingu czy pensjonacie, ale także kolonię, zieloną szkołę, wycieczkę czy obóz.

Z użyciem bonu można również zapłacić za imprezy turystyczne, realizowane przez organizacje pożytku publicznego lub przedsiębiorcę turystycznego. "Pamiętaj, że przez imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji" - przypomina rządowy portal bonturystyczny.polska.travel.

Ważne: Bon turystyczny można zrealizować tylko na terenie Polski. Pełna lista podmiotów dostępna jest pod TYM linkiem.

Do kiedy można wykorzystać bon turystyczny?

Początkowo bon turystyczny miał obowiązywać do końca marca 2022 r., ale prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec grudnia nowelizację, dzięki której świadczenie można wykorzystać dłużej - aż do 30 września 2022 r.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Jak aktywować bon turystyczny? Czy trzeba złożyć wniosek?

Aby otrzymać bon, nie trzeba składać żadnego wniosku. Co w takim razie należy zrobić?

  • Zaloguj się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS za pomocą Profilu Zaufanego.
  • W zakładce "Ogólny" wybierz opcję "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon".
  • Zaczekaj, aż bon turystyczny w formie 16-cyfrowego kodu zostanie wysłany na numer telefonu lub adres e-mail wskazany przez rodzica.
  • Trzeba pamiętać, że niewykorzystany bon przepada. Nie podlega też wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: